JOQ Albania
Home

Ndeshja e pazakontë mes dy Koreve/ “Ishte si luftë, lojtarët nuk shikoheshin në sy”
Shkruar nga: K Demiraj | Publikuar më: 17/10/2019 17:34

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Mardhëniet mes Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut, duket se janë zbutur. Së fundmi, kombëtaret e dy shteteve, kanë zhvilluar një ndeshje futbolli.

Një miqësore totalisht e pazakontë, pa praninë e tifozëve, pa pranë e medias apo transmetimin direkt. Madje, Koreja e Jugut ka shkuar që nga Kina dhe ka lënë aty telefonat apo sendet personale

Tensioni ka qenë i pamshangëm edhe në fushën e lojës. Menaxheri i përgjithshëm i Koresë së Jugut, Choi Young-il tha se ndeshja ngjasonte një lufte.

Ai tha:

Ndeshja ishte si në luftë. Unë nuk kisha parë kurrë një ndeshje futbolli të tillë më parë. Veri-koreanët nuk të shihnin kurrë në sy kur u flisje, lërë më pastaj që kthenin përgjigje”.

Nga ana tjetër, ylli i Totenhemit, Son Heing Min i cili luan me Korenë e Jugut, ka komentuar ndeshjen duke vënë në pah agresivitetin e kundërshtarit.

Ai u shpreh:

Ishin shumë agresivë, të ndjeshëm dhe kishte shumë sharje”.