JOQ Albania
Home

Zgjidhet formacioni më i mirë i 10 viteve të fundit! A jeni dakord?
Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 12/10/2019 16:37

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Të gjithë fansat e çmendur të futbollit kanë në mendje një formacion që do e quanin perfektin dhe të pasfidueshëm.

Kështu ‘90min.com’ portali prestigjioz i futbollit, bazuar në statistika ka zgjedhur formacionin më të efektshëm të 10 viteve të fundit, i cili përbëhet padyshim nga emra të mëdhenj të futbollit.

Nisur kështu nga Neyer në portë, Chiellini në mesfushë e dy brazilianë si anësorë.

Formacioni dominohet nga lojtarë aktualë apo ish-lojtarë të Barcelonës si Messi, Dani Alves apo edhe Andres Iniesta.

Më të mirët në mbrojtje konsiderohen Ramos dhe Chiellini, ndërsa anësorët më të mirë, përkatësisht në krahun e majtë Marcelo dhe në të djathtin Dani Alves.

Mesfusha i besohet treshes Modric, Iniesta dhe Busquets, ndërsa sulmi Ronaldos, Messit dhe Suarez.

Po ju a jeni dakord me këtë formacion si më të pamposhturin e dekadës së fundit?