JOQ Albania
Home

Apple tërheq HKmap nga App Store, media shtetërore kineze e kritikon si “vendim të pamatur “
Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 11/10/2019 14:28

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

 

 

 

Më pak se një ditë pasi Apple u kritikua nga media shtetërore kineze për lejimin e HKmap në App Store, aplikacioni i hartave të turmave u fshi. Heqja e tij vjen më pak se një javë pasi Apple ndryshoi vendimin e saj fillestar për të refuzuar aplikacionin, i cili ofron informacione për vendndodhjen e demonstratave pro-demokracisë, mbylljen e rrugëve dhe veprimtarinë e policisë.
Pasi Apple lejoi HKmap në App Store, një artikull në China Daily, një gazetë në pronësi të Partisë Komuniste të Kinës, kritikoi kompaninë, duke pretenduar se mundësoi që "kryengritësit në Hong Kong të shkonin në akte të dhunshme", dhe duke shtuar se " Biznesi është biznes, dhe politika është politikë … Apple duhet të mendojë për pasojat e vendimit të tij të pamatur.
Ne krijuam App Store të jetë një vend i sigurt dhe i besueshëm për të zbuluar aplikacionet. Ne kemi mësuar se një aplikacion, HKmap.live, është përdorur në mënyra që rrezikojnë zbatimin e ligjit dhe banorët në Hong Kong. Shumë klientë të shqetësuar në Hong Kong kanë kontaktuar me ne në lidhje me këtë aplikacion dhe ne menjëherë filluam hetimin e tij, "tha një zëdhënës në një deklaratë me shkrim. "Aplikacioni tregon vendndodhjet e policisë dhe ne kemi verifikuar me Organizatën e Krimeve të Sigurisë dhe Teknologjisë në Hong Kong se aplikacioni është përdorur për të synuar dhe pritë policinë, kërcënuar sigurinë publike dhe kriminelët e kanë përdorur atë për të viktimizuar banorët në zonat ku ata e dinë se ka asnjë zbatim të ligjit. Ky aplikacion shkel udhëzimet tona dhe ligjet lokale, dhe ne e kemi hequr atë nga App Store. "