JOQ Albania
Home

Politikania kolumbiane arratiset nga burgu, videoja bën xhiron e botës
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 05/10/2019 7:55

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Aida Merlano, 43-vjeçe, njihet si politikane në Kolumbi që është dënuar me burgim për blerje të votave, kurse tani është bërë kryelajm i mediave botërore për shkak të mënyrës së arratisjes nga burgu.

Kongresistja e dikurshme është arratisur nga burgu gjatë të mërkurës, pasi i është lejuar që ta vizitojë stomatologu.

Ajo kishte shfrytëzuar rastin dhe kështu me litar kishte zbritur, kurse kalimtarët e rastit nuk e dinin se çfarë po ndodhte – madje e ndihmuan të ngritet në këmbë.

Gjithçka ishte planifikuar mirë, shihet se si Aidën e priste një motoçikletë. E ajo çfarë e bënte edhe më të “përkryer” arratisjen, ishte fakti se ajo e vë në kokë helmetën me qëllim që mos ta njohin rrugës duke ikur.

Për kapjen e saj është dhënë një shpërblim prej 50 milionë pezos (rreth 13 mijë euro), e të gjithë ata persona që kanë informata për kapjen e saj mund t’i marrin paratë.