JOQ Albania
Home

Propozimi i ëmbël/Djali me sindromën down: A do të jesh rrezja e diellit?
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 01/10/2019 12:56

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Nëse më parë në vendin tonë dhe në të gjitha vendet e botës, të ishe person me sindromën doën ishte një problem i madh për familjarët dhe gjithë shoqërinë, për fat të mirë, në ditët e sotme ky tabu është thyer dhe këta fëmijë gëzojnë të drejta si gjithë të tjerët. Madje socializimi i tyre u mundëson gjithmonë e më shumë një jetë pranë normales.

Ka qenë propozimi për martesë i një djali me sindromën daun për të dashurën e tij, gjithashtu me sindromën daun, i cili është bërë viral në rrjet sëfundmi.

Video e publikuar nga vajza, Saris Marie Garcia ka marrë pëlqimin e shumë njerëzve, duke u shpërndarë gjithandej.

Në video shfaqet i dashuri i saj, Garcia David Cowan, i cili shkon drejt të dashurës së tij, nxitëse tifozesh në Florida.

Në dorë, Cowan mbante një tufë lule, disa tullumbace dhe një pankartë ku shkruhej:

A do të jesh rrezja e diellit për të ardhur në shtëpi?”

Ky propozim ka marrë miratimin e Saris, që e shpërbleu të dashurin e saj me përqafime të ngrohta.