JOQ Albania
Home

“Mos e sill në kopsht se tremb fëmijët e tjerë”, 2-vjeçarja “dënohet” nga pamja
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28/09/2019 7:52

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një nënë, me lot në sy ka treguar se si i është thënë pa pikën e turpit se vajza e saj nuk mund të frekuentojë kopshtin pasi tremb fëmijët e tjerë me pamjen që ka. Dy vjeçarja Sofya Zakhrova ka lindur me një deformim në kafkën e kokës.

Pic shows: Sofya, a 2 year old girl with a deformed skull was not allowed to go to kindergarten. This is the adorable two-year-old girl reportedly refused entry into a kindergarten because teachers said her deformed skull scared the other kids.

Prindërve u është thënë se ajo duhet t'i nënshtrohet një operacioni, por deri më tani nuk është bërë asnjë gjë. E vogla dhe familja e saj jetojnë në fshatin Bashkortostan të Rusisë.

Në mbështetje të familjes është vënë edhe një shoqatë bamirëse e zonës, me qëllim që kopshti ta pranojë të voglën, por kanë hasur kundërshtinë e stafit që pretendojnë se ajo tremb fëmijët e tjerë.

Pic shows: Sofya, a 2 year old girl with a deformed skull was not allowed to go to kindergarten. This is the adorable two-year-old girl reportedly refused entry into a kindergarten because teachers said her deformed skull scared the other kids.

Mjekët nuk janë të sigurt për llojin e sëmundjes së Sofya Zakhrova . Megjithatë, vajza ka kafkë dhe ballë të gjerë, si dhe disa gishta të ngjitur.

Familja e 2-vjeçares jeton në kushte të mjerueshme, në varfëri të tejskajshme, e kjo e bën edhe më vurnerabël gjendjen shëndetësore të vogëlushes.

***

Burim: Metro|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

***