JOQ Albania
Home

Xiaomi ka prezantuar Mi 9 Pro 5G më karikim Wireless të shpejt 30W
Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 24/09/2019 16:34

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Xiaomi ka prezantuar Mi 9 Pro 5G, një variant të ri të Mi 9 me chips, lidhje dhe karikim më të shpejtë. Ai është i bazuar tek një procesor Snapdragon 855+ me 8 ose 12 GB RAM dhe me një modem 5G. Xiomi është i vetmi prodhues i celuarëve kinezë i cili suporton karikimin me Wireless, dhe Mi 9 Pro 5G do të jetë një lider në këtë fushë: ai mund të karikohet me Wireless me 30 ë, duke e mbushur baterinë 4000mAh në 69 minuta. Karikimi tradicional i celularit është më shumë se 40W dhe mund të jetë i plotë për 48 minuta.

Sistemi i kamerës nuk ka ndryshuar nga ai i Mi 9: një sensor kryesor 48 megapixel me një ultraWide 16 megapixel dhe telephoto lens 12 megapixel. Mi 9 Pro 5G do të kushtojë 3699 yuan ($520), 3,799 yuan ($535), 4099 yuan ($575) ose 4299 yuan ($605) respektivisht për modelet me 8GB të RAM dhe 128 GB të mëmories, 8 GB dhe 256 GB, 12 GB dhe 256 GB ose 12 GB dhe 512 GB. Karikimi me Wireless 30W do të shitet vesh për 199 yaun ($20). Celulari do të lancohet fillimisht në Kinë.