JOQ Albania
Home

Veliaj tregon forcën me të varfërit, babait të tre fëmijëve i sekuestrojnë bidonat dhe kanaçet
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 05/09/2019 20:12

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Varfëria është një nga plagët më të mëdha të shoqërisë shqiptare, që ka detyruar shumë të rinj të emigrojnë jashtë vendit, ose të zgjedhin rrugë të tjera për të mbijetuar.

Qeveria ka bërë shumë pak gjëra, për të mos thënë aspak, që ky fenomen të zhduket.

Por ironia më e madhe në Shqipëri është se të varfërit jo vetëm që përbuzen e nëpërkëmben, por qeveria dhe në veçanti Bashkia e Tiranës ka hapur luftë ndaj tyre, duke mos i lënë të sigurojnë as bukën e gojës.

Që me ardhjen e tij në pushtet në vitin 2015, hapi i parë që mori kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ishte arrestimi i tregtarëve ambulantë që shisnin në rrugë për të siguruar mbijetesën në këtë oqean varfërie që ka përmbytur vendin prej vitesh.

Duket se Veliaj po e vazhdon ende këtë luftë ndaj të varfërve, kur sapo është mandatuar për herë të dytë në krye të Bashkisë më të madhe në vend.

Së fundmi, një qytetar ka dërguar disa foto pranë redaksisë së JOQ Albania, ku tregohet fytyra e vërtetë e Bashkisë së Tiranës, teksa Policia Bashkiake i sekuestron bidonat dhe kanaçet një personi.

Sipas qytetarit, bëhet fjalë për një të ri 27-vjeçar, i cili është baba i tre fëmijëve dhe bukën e gojës për ta e siguron duke mbledhur kanaçe dhe bidona në koshat e plehrave, i detyruar nga mundësitë e limituara të punësimit që ofron vendi ynë.

Mesa duket për Erion Veliajn rreziku më i madh që i kanoset Tiranës janë personat që mbledhin kanaçe dhe bidona për të siguruar jetesën.

Mesazhi i plotë:

Jeta osh qef ju lutem postoje keto foto policia bashkiake e Lali Pleu i sekuestron bidonat dhe kanaqe e nje djale 27 vjec qe eshte babi i tre femijeve .... Ja Lali Pleu qe ja merr buken fukarenjve. Fotot jan ber sot te Bulevardi i ri."

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/