JOQ Albania
Home

Bleu vazon e lirë tek sendet e përdorura, burri mbetet pa fjalë kur merr vesh vlerën e vërtetë që kishte
Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 01/09/2019 17:42

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një burrë bleu tek sendet e përdorura një vazo për të cilin pagoi vetëm 1 paund pa e ditur që vlera e tij ishte 80,000 herë më e lartë. Vazoja ishte i çmuar pasi thuhet të jetë përgatitur posaçarësisht për një perandor kinez.

Burri që e bleu vazon tek sendet e përdorura e nxori për ta shitur online, por kur pa kërkesat e larta që po i vinin vendosi të interesohej më tej për vlerën e tij.

Ai shkoi tek një profesionist që të mësonte më shumë rreth vazos që e kishte blerë vetëm për një paund. Për çudinë e tij, vazoja ishte bërë në shekullin e 18-të, mes viteve 1735 dhe 1796 posaçërisht për një pernador kinez.

Ekspertët e dalluan rëndësinë e vazos prej një simboli që tregonte se ena ishte e destinuar për një nga pallatet e perandorit.

Ai gjithashtu mban dy shenja në anë që lexojnë "Qanlong chen han" që do të thotë ‘shenja e perandorit’.

Burimi:LAD BIBLE|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/