JOQ Albania
Home

Autostrada nën ujë e pushime në hapësirë, kështu do të duket bota pas 50 vitesh
Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 29/08/2019 12:44

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Autostrada nën ujë, sporte që luhen mbi ‘tavolina’ fluturues dhe pushime në hapësirë, këto janë vetëm disa nga risitë që na presin në 50 vitet e ardhshme.

Të paktën kështu thuhet në një raport që parashikon të ardhmen e teknologjisë.

Në raport parashikohet gjithashtu prodhimi në shkallë masive të organeve të shtypura në 3D, impiantet për të monitoruar shëndetin dhe vetëpastrimin e shtëpive do të jenë gjëra të zakonshme të jetës së përditshme.

Parashikimet janë përpiluar nga një grup akademikësh dhe futuristësh, duke përfshirë presidenten e TechUK dhe bashkë-kryetaren e Institutit të Kodimit, Jacqueline de Rojas, drejtorin e inxhinierisë dhe arsimit në Akademinë Mbretërore të Inxhinierisë, Dr. Rhys Morgan dhe futurologen ushqimore Dr. Morgaine Gaye.

Taksitë dhe autobusët fluturues do të përdoren në zonat urbane për të zbutur trafikun, ndërsa më shumë udhëtime në distanca të gjata do të përfshijnë raketa të ripërdorshme që fluturojnë në atmosferën e sipërme dhe me shpejtësi të lartë, duke shkurtuar kohën e udhëtimit midis Londrës dhe Neë York në nën 30 minuta.

Raporti është porositur nga Samsung për të shënuar hapjen e Samsung KX, 'hapësirën e re të përvojës' të firmës së teknologjisë dhe dyqanit me pakicë në King's Cross, Londër.

Burimi:Mail Online|Përktheu dhe përshtati:JOQ Albania

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/