JOQ Albania
Home

Në gjendje kome prej një muaji, mjekët s’i japin shpresa/ 14-vjeçari nga Tirana ka nevojë për të gjithë ne
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 24/08/2019 18:10

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Renis Muça është një djalosh 14-vjeçar nga Tirana që ka nevojë për të gjithë ne.

Ishte mbrëmja e 17 korrikut 209, kur jeta e adoleshentit mori një tjetër drejtim.

Ai u përplas nga një automjet që po udhëtonte me shpejtësi të lartë, teksa ishte duke vozitur me biçikletë në rrugën pas Muzeut Kombëtar.

Përplasja ishte aq e fortë saqë Renisi ka rënë në gjendje kome që prej atij momenti dhe ende nuk reagon.

Prindërit e tij është po sakrifikojnë gjithçka në jetë, për t'i qëndruar pranë djalit të vogël të shtëpisë

Gjendja e adoleshentit është tejet kritike dhe mjekët këtu nuk i ka dhënë shumë shpresa.

E si të mos mjaftonte kjo, 14-vjeçari ka marrë infeksione në qafë dhe në vend të keq, për shkak të kushteve skandaloze dhe mungesës së aparaturave në Spitalin e Traumës në Tiranë.

Duke parë "primitivitetin" e Sistemit Shëndetësor Publik këtu në Shqipëri, e vetmja zgjidhje që vogëlushi i familjes Muça të shërohet, është dërgimi i tij sa më shpejt jashtë shtetit për një mjekim më të specializuar.

Çdo kontribut, sado i vogël, është i vlefshëm për të ndihmuar që Renisi t'i kthehet jetës normale.

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/