JOQ Albania
Home

Sot kanë mbetur vetëm rrënonjat, këto janë gjërat e neveritshme që u jepnin shqiptarëve të hanin në kampin e Tepelenës
Shkruar nga: A Naçi | Publikuar më: 24/08/2019 15:19

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Regjimi diktatorial që vendosi Enver Hoxha në Shqipëri është cilësuar si një ndër regjimet më të egër që ka njohur historia botërore.

Gjatë sundimit të tij shumë persona të pafajshëm humbën jetën edhe pse nuk kishin as më të voglin faj. E shumë prej tyre u internuar në kampe famëkeqe.

Njëri prej këtyre kampeve ishte edhe kampi i Tepelenës. Shumë gra e burra humbën jetën në këtë kamp për shkak të kushteve çnjerëzore, në të cilat jetonin. Midis tyre pati edhe fëmijë.

Dëshmi të reja tronditëse kanë dalë në lidhje me këtë kamp. Persona që ishin të internuar aty nuk u jepnin vetëm bukë me krimba dhe ujë me vajguri, por edhe mish qeni.

Kujtojmë këtu se në kampin e Tepelenës humbën jetën mbi 500 persona mes të cilëve 300 ishin fëmijë.

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/