JOQ Albania
Home

“Çarçafi që mbulonte kufomën të trondiste”, komandanti italian shkruan letrën prekëse për të riun nga Elbasani
Shkruar nga: L Çela | Publikuar më: 24/08/2019 13:44

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Të hënën në mëngjes i riu shqiptar u nda nga jeta si pasojë e një aksidenti në Valverde di Cesenatico. Trupi i të ndjerit u dërgua me traget nga porti i Barit në drejtim të Shqipërisë, ku do t’i jepet dhe lamtumira e fundit.

Sipas mediave italiane, për Ledio Cërrikun filloi një garë solidariteti e vërtetë. Të afërm dhe të panjohur filluan të mbledhin para për të ndihmuar familjen nga Elbasani, madje hapën edhe një llogari bankare.

Shtëpia e Ledios të mërkurën në mbrëmje u kthye në një vend pelegrinazhi të vërtetë. Gjithashtu komandanti i policisë lokale, Edoardo Turci shkroi një letër prekëse, ku përshkruan dramën e familjes nga Elbasani, por edhe solidaritetin e njerëzve.

Në letër shkruhet:

Sipas traditës, të ftuarit u pritën nga të afërmit me një cigare dhe një gotë, nën të cilën ata lanë paratë e tyre: një garë solidariteti e jashtëzakonshme dhe në lëvizje, sepse drama që po përjeton familja e Ledios është i pafundme.Për agjentët që zbuluan aksidentin ishte shumë e vështirë të mos merrnin pjesë emocionale në tragjedi. Pavarësisht nga detyrat e nevojshme rituale të ftohta, pamja e çarçafit të bardhë që mbulonte kufomën mund të trondiste këdo.

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/