JOQ Albania
Home

Alpinistja shqiptare hyn në historinë botërore, ngjit 7 majat më të larta
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 16/08/2019 8:29

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Alpinistja 17-vjeçare pejane, Mrika Nikqi, së bashku me partnerin e ngjitjes, babanë e saj, Arianitin, janë ngjitur në majën e Carstensz Pyramide në Indonezi.

Mrika sapo bëri historinë duke u bërë femra më e re në tërë botën që pa mbushur 18 vjeçe ka kaluar misionin e shtatë majave.

Gjithashtu ,së bashku me babanë ata janë shqiptarët e parë në botë si babë e bijë që kanë përmbushur me sukses këtë mision, i cili paraqet një arritje kulminante në alpinizëm.

Ata ndodhen në Kampin Baz me shpresën dhe dëshirën e madhe që moti t’ua lejojë kthimin sa më të shpejtë deri në Papua, prej nga do kemi kontaktin me ta me detaje dhe foto nga maja.

Babë e bijë, të dy alpinistë, gjithmonë kanë thënë se do të vazhdojnë me aktivitetet tjera të ngjitjeve të majave të ndryshme të maleve botërore.

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/