JOQ Albania
Home

Trajneri i Fenerbahçes i habit të gjithë: Jam me origjinë nga Shqipëria
Shkruar nga: K Demiraj | Publikuar më: 14/08/2019 10:24

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Trajneri i njohur turk, Ersun Janal, i cili aktualisht drejton një nga ekipet më të fiqishme në këtë vend, Fenerbahcen, ka bërë së fundmi një deklaratë të habitshme.

Ai ka zbuluar se origjina e tij është kosovare. Gjatë një interviste, Junal deklaroi se se rrënjët e tij janë shqiptare dhe se e lidhin shumë gjëra me Shqipërinë. Tekniku deklaron madje se shqiptarët janë pak inatçinj nga karakteri dhe këtë e sheh edhe te vetja.

Ai rrëfen:

Pas shumë kohësh, ju më kujtuat të parët e mi dhe u bëtë shkaktar që të shikojmë ç’kanë bërë ata. Unë kam lindur në Izmir. Jam fëmija i tretë i një familje emigruese. Me origjinë jam nga Kosova. Një ndër arsyet kryesore se pse e dua futbollin janë ish-lojtarët e kombëtares turke, Ajhan dhe Ajfer Elmatasoglu. Ata janë kushërinjtë e nënës sime. Edhe ata janë nga Kosova. Ne shqiptarët jemi tipa inatçarë që luftojmë dhe nuk dorëzohemi kurrë."

Kujtojmë që aktualisht fanellën e Fenerbahces e mban veshur sulmuesi kosovar, Vedat Muriqi, ndërsa në të kaluarën president i ekipit ishte edhe prizrenasi, Ali Hajdar Sen.