JOQ Albania
Home

“Milan kryeqytet i Italisë e Hong Kong shtet më vete”, bluza e Versace-s për faqe të zezë
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13/08/2019 11:45

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Shtëpia e modës Versace, ka përfunduar në qendër të kritikave të kinezëve. Gjithçka pasi shtëpia italiane e modës, ka prodhuar disa bluza, ku shënohen disa gabime gjeografike.

Në to ishin shënuar emrat e disa qyteteve dhe shteteve që iu përkisnin.

Mirëpo në to Hong Kong dhe Macao, nuk ishin cilësuar si pjesë e Kinës. Kështu në rrjetet sociale nisën kritikat, duke e akuzuar Versace për mungesë respekti ndaj sovranitetit të kombit kinez.

Kjo pasi dy qytetet prezantohen si të pavarura dhe kjo gjë i ka inatosur pa masë kinezët.

Pas kësaj ngjarje, aktorja Yank Mi, deklaroi se e ka ndërprerë bashkëpunimin me Versace.

Lidhur me këtë incident reagoi vetë drejtuesja e shtëpisë së modës, Donatella Versace.

Ajo ka thënë:

Më vjen thellësisht keq për gabimin e bërë. Nuk doja kurrsesi të tregoja mungesë respekti ndaj kombit kinez dhe për këtë arsye kërkoj ndjesë personalisht për çdo problem të shkaktuar”.

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/