JOQ Albania
Home

Njihuni me korçarin sevdali që prej 56 vitesh kujdeset për lulet
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 12/08/2019 8:51

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Në Korçë shpesh mes kangjellave të shtëpive, oborret duken plot me lule.

Aroma dhe ngjyrat tërheqin vëmendjen e kujtdo që kalon aty ndërsa për banorët e këtij qyteti kjo është një prej gjërave që në Korçë ka nisur herët dhe vazhdon ende duke i kthyer oborret në minikopshte të veçanta.

Gjergji Grabocka është 72 vjeç dhe kalon me orë tëra duke u përkujdesur për lulet.

Ai ka nisur të merret me lulet që në moshën 16 vjeçare dhe pas 56 vitesh përkujdesje me modesti tregon për momentet e para kur ai vendosi të gjejë nga jashtë shqipërisë bime te tjera, shkruan TCH.

Gjergji preferon begonjat dhe në oborrin e tij ka 130 vazo me të tilla, krahas luleve të tjera të cilat i ka harmonizuar bukur me njëra-tjetrën.

E ndërsa thotë se e nis ditën me lulet dhe e mbaron me to, Gjergji ka ende vazot dhe të njëjtën bimë që mbolli për herë të parë.

Vështirë se mund të gjendet diçka që i ka shpëtuar vëmendjes së Gjergjit në këtë hapësirë të gjelbër e plot ngjyra.

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/