JOQ Albania
Home

Televizioni i dytë më i madh në botë realizon dokumentar për Shqipërinë
Shkruar nga: A Naçi | Publikuar më: 11/08/2019 8:26

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Vendi ynë është cilësuar si perla e pazbuluar e Ballkanit.

Së fundmi edhe një prej televizioneve më të mëdha në Amerikën Latine, i ka kushtua një dokumentar vendit tonë.

“TV Globo” i ka kushtuar hapësirë televizive bukurive të vendit tonë, historisë dhe traditave shqiptare.

Ka qenë gazetarja Gloria Maria ajo që ka vizituar vendin tonë.

Dokumentari që ka përgatitur gazetarja për vendin tonë është 40 minuta i gjatë dhe siç thotë Maria vendi ynë po rilind pa e humbur identitetin.

Por në këtë dokumentar, ajo i ka kushtuar hapësirë edhe gatimeve tradicionale shqiptare.

Gazetarja braziliane përmend bukën e pjekur në prush apo tavën e kosit me mish qengji.

Kujtojmë këtu se “Globo Tv” është televizioni më në Amerikën Latine.

Po ashtu është dhe televizioni dytë më i madhi në botë, pas amerikanit ABC.

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/