JOQ Albania
Home

Pamje të frikshme, ja si duken bakteret dhe viruset në mikroskop
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 09/08/2019 20:59

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Thuhet se jeta në Tokë lindi nga mikroorganizmat e ardhur përmes goditjeve të meteorëve mbi planetin tonë.

Mikroorganizmat jetojnë kudo në tokë, në ujë, në ajër, në organizmin e shtazëve dhe bimëve.

Por a keni menduar ndonjëherë se ç'pamje mund të kenë bakteret dhe viruset të vrojtuara me mikroskop?

Nëse po, shkencëtarët kanë menduar që të krijojnë një koleksion fotografish me një mori mikrogjallesash që nuk janë të dukshme për syrin e njeriut.

Kur të shihni, ndoshta do të mbeteni disi të befasuar, pasi ato duken mjaft të frikshme në një kamër të zmadhuar dhe ngjasojnë me krijesa imagjinare, që mund të hasen vetëm në filmat fantashkencë.

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/