JOQ Albania
Home

Qeveria Rama lë në mëshirë të fatit pllakën me shkrime të lashta, shqiptari i bën apel priftit: E kam një lutje
Shkruar nga: A Naçi | Publikuar më: 08/08/2019 14:35

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Infermieri Frrok Bardhi ka shkruar në redaksinë e JOQ Albania për të bërë një apel në lidhje me një zbulim arkeologjik që është bërë rreth 10 ditë më parë në zonën e Mirditës.

Ai shkuan se i bën një kërkesë publik  Dom Gjergj Metës për të ndërhyrë për të mbrojtur pllakën e gurit që është zbuluar në fshatin Xhuxhë i Fanit.

Bardhi shkuan se shkrimet mbi pllakë datojnë sipas arkeologëve që para lindjes së Krishtit.

Por ky zbulim nuk është marrë në mbrojtje nga qeveria pasi nuk e kanë marrë seriozisht.

Po ashtu infermieri tregon se bashkëfshatarët e tij po e mbrojnë çdo natë këtë pllakën vullnetarisht.

Apeli i tij i plotë:

I dashtun Z Dom Gjergj Meta ipeshkev i dioqezes se Rrëshenit (Mirditë),dhe me gjërë,qofsh mirë. Jam duke tu drejtuar publikisht,me një kërkesë,njerzore dhe shpirtnore por edhe Atdhetare. Jemi takuar një herë bashkë,nuk kanë kaluar as dy muaj akoma,por në atë takim vertetova gjithcka kisha parë tek Ju,nëpermjet Tv,apo rrjeteve sociale,pashë Shqiptarin me zemër të madhe dhe të sinqertë. Edhe Ju shprehet rrespekt dhe vlersim per qendrimet e mija publike sa i përket jetës së Vendit. Sot e kam nje lutje dhe nje thirrje për Ju,duke besuar se Ju,do të ma dëgjosh me shpirte. Une jam nga fshati Xhuxhë i Fanit,atje ka rreth 10 ditë që rastësisht,është zbuluar një shkëmb guri me mbishkrime të cilat sipas Arkeologve datojnë jashtëzakonisht larg në lashtësi,mijera dhe mijera vite para Lindjes se Jezus Krishtit.  Ai shkëmb guri,ku në të,ashtë hedhur firma e Pellazo Ilire,si dhe simbole Jashtëzakonish të rëndesishme për prejardhjen tonë,duhet mbrojtur. Akoma nuk ashtë duke u marrë askush seriozisht,me një zbulim të cilin do ta kishte zili e gjithë bota perendimore. Bashkëfshatarët e mijë,po e ruajn dhe mbrojn cdo ditë e cdo natë,vullnetarisht. Jamë publikuesi i parë i fotografisë së kësaj Pllake plot Lashtësi. Ndaj shumë njerëz,bashkëfshatar,dashamirës të Arkeologjisë,gazetar dhe studijues,por edhe Atdhetar,më kanë sygjeruar të iu kërkoj Publikisht Juve, që në bazë të te gjitha rregullave që keni në Ipeshkevin tuaj,ajo pllakë shkëmbore,plot Histori dhe vendi ku është gjetur të Bekohet nga Juve i nderuar Z Dom Gjergj Meta ipeshkev i dioqezes se Rrëshenit Mirditë. Ju lutem publikisht,bekoje ate Pllakë që është e firmosur nga Pellazo Iliret,por edhe vendin qe e ka mbajtur ne gji,që në Lashtesit e hershme. Bekoi pasi do e nderosh doren e atyre,qe menduan për të gjithë Neve sot,dhe këdo kërkon trashegemin tonë te shjet nder shekuj e shekuj.Ai vend sipas studijusve ashtë i shejt.Bekoi të lutem. Bekoi,pasi vetem kështu do të marrë udhe e verteta jonë,dhe ajo vler historike do shperotje Duke besuar se do besh gjithecka ke në dorë,të uroj gjithë të mirat e perendisë. Shpirtnisht Frrok Bardhi!”