JOQ Albania
Home

Mbajti mbi bordin e saj rreth 21 mijë shqiptarë, anija “Vlora” nderohet në Portin e Barit
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 06/08/2019 18:06

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

8 Gushti i 1991 do të mbetet gjatë në memorjen e shqiptarëve, si një nga ditët më historike dhe dramat më të paharruara që populli ynë ka përjetuar.

Ishte dita kur rreth 21 mijë shqiptarë që ndodheshin në bordin e anijes "Vlora", u nisën drejt Italisë, në një eksodet më të mëdhenj në historinë e popullit tonë.

"Vlora" ishte një anije mallrash dhe sipër saj mbante mijëra shqiptarë të etur për liri.

Teksa jemi në prag të 28-vjetorit të kësaj ngjarje historike, në Portin e Barit është vendosur një vepër arti, e punuar nga artistja Ledi Shabani, në përkujtim të anijes "Vlora".

Fotot janë dërguar nga një qytetar në redaksinë e JOQ Albania.

Mesazhi i plotë i qytetarit:

Sapo eshte ven ne portin e barit, ne nder te anijes Vlora 1991

Në shkrimin poshtë këtij punimi shkruhet:

Anija e shpresës! Punë e dhuruar për Portin e Barit, në kujtim të anijes "Vlora".