JOQ Albania
Home

SHEKULLI XXI/ Shqipëria e kullave në disa këndvështrime
Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 30/07/2019 12:14

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

PLEHRAT PUSHTOJNË TIRANËN

Ky fillim jave na gjeti sërish nën “pushtimin” e plehrave në rrugët e qytetit të Tiranës. Denoncimet pranë redaksisë sonë mbi këtë fenomen nuk kanë të sosur, por mesa duket Bashkia e Tiranës ka vendosur të bëjë jo një, por të dy sytë qorr e veshët shurdh.

Banorët shprehen se numri i pakët i koshave si dhe moszbrazja e tyre i detyron ata të lënë qeset e plehrave në tokë.

Përveç shqetësimit që këto plehra sjellin nga ana estetike dhe aroma e pakëndshme, problem kryesor është dhe prania e qenve të rrugës, të cilët në kërkim të ushqimit bëhen shqetësim për banorët, e sidomos për fëmijët.

"ROJE NË KULLAT E VROJTIMIT?! KU ËSHTË PARË KJO PUNË?!"

Problemet për këtë sezon veror mesa duket nuk kanë të sosur. Që në fillim të tij, u shënua një numër i lartë pushuesish të mbytur në ujërat e bregdetit tonë. Pavarësisht ankesave të shumta të pushuesve, bizneset dhe pushteti vendor nuk e kanë parë të arsyeshme praninë e rojeve në kullat e vrojtimit. Në fillim të muajit Maj, mediat u tejmbushën me pamje të investimeve të bëra në bregdet, duke premtuar siguri në plazhet e vendit. Por sot, në pikun e sezonit, në këto kulla të zë syri çdo gjë tjetër, përveç rojeve të plazhit.

MJEKËT “NË KRYE TË DETYRËS”, SHËNDETËSIA “NË RRUGËN E DUHUR”

“Shëndetësia në rrugën e duhur .” Kështu u shpreh kryeministri Rama në vitin e dytë të qeverisjes së tij. Por teksa qeveria e tij është në gjysmën e mandatit të dytë, shëndetësia duket të na ketë lënë shëndenë. Kjo gjë vërtetohet mjaft lehtë, duke u nisur nga denoncimet e shumta në redaksinë tonë. Denoncimi i fundit tregon një mjek, i cili argëtohet me orarin e punën duke luajtur lojëra në kompjuter. Mesa duket zoti Rama , ka vendosur t’i shikojë gjërat me ngjyra, e jo bardh e zi. Fundja mjeku mund ta ketë mbaruar punën e tij pas adresimit të çdo pacienti drejt spitaleve private. Eh , shëndetësi i thënçin!

SHQIPËRIA DIGJET, AKU-ja KRIHET...

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vazhdon të jetë inekzistent përballë shqetësimeve dhe denoncimeve të shumta të familjeve shqiptare. Të konsumosh një vakt të sigurt, mesa duket në vendin tonë është e pamundur. Çdo ditë e më të shqetësuar, qytetarët po pajisen me aparatin e testimit të nitrateve në fruta dhe perime. Ky aparat është paksa i kushtueshëm për të ardhurat e tyre, por frika nga ky fenomen është rritur ndjeshëm, duke e bërë blerjen e tij një domosdoshmëri. E ndërsa çdo ditë shtohet numri i të sëmurëve me kancer si pasojë e këtyre lendeve, AKU nuk duket të ketë gjetur motivimin e duhur për t’i hyrë punës këtë vit. Ndoshta vitin tjetër ...!

SHEKULLI XXI, UJI LUKS PËR SHQIPTARËT

Teksa e gjithë bota ecën me ritme të shpejta, Shqipëria jonë e vogël mesa duket vazhdon rrugën e saj në drejtimin e kundërt. Në vitin 2019, në pritje të hapjes së negociatave për t’u bërë anëtarë të Bashkimit Europian, ne vuajmë akoma mungesën e burimit të jetës, ujit . Në fund të muajit Korrik, pas alarmit të dhënë për temperaturat ekstreme, qytetet europiane përdorin shatërvanët në qendrat e qyteteve për të freskuar qytetarët . Ndërsa në shtëpitë shqiptare, pavarësisht taksave të larta , të kesh akses ndaj ujit konsiderohet luks. Epo, duhet të mësojme Europën të jetë më e kursyer!