JOQ Albania
Home

Këto janë 6 artikujt mrekullibërës që “falimentojnë” farmacitë
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 23/07/2019 19:42

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Janë të shumtë njerëzit që besojnë se në natyrë gjendet kura për çdo sëmundje.

Konsumimi i frutave dhe perimeve është një domosdoshmëri për të garantuar funksionin e rregullt të sistemit imunitar.

Studimet më të fundit kanë treguar se konsumimi i rregullt i gjashtë artikujve të mëposhtëm do ta forcojë sistemin tuaj imunitar, duke e bërë atë që të jetë më rezistues ndaj ftohjeve, viruseve dhe infeksioneve të ndryshme.

1. Kërpudhat shiitake

Janë të pasura me beta-glukan dhe aminothartira esenciale.

2. Lule lakra

Është e pasur me vitamina dhe minerale, të cilat pastrojnë mëlçinë nga toksinat.

3. Spinaqi

Përmban vitaminat A, B2, B6, C, K dhe E, thartira yndyrore omega 3 dhe antioksidante.

4. Sallata jeshile

E pasur me kalcium, hekur, vitamina K, C dhe A.

5. Lakra ‘Kale’

E pasur me thartirë folike, thartira yndyrore omega 3, fibra dhe vitamina B, C dhe K.

6 Boronicat

Përmbajnë fibra, flavonide dhe ulin nivelin e kolesterolit LDL.