JOQ Albania
Home

Thirrja e fortë për burrat e Fanit: Mbrojeni ujin me çdo çmim e kusht
Shkruar nga: L Çela | Publikuar më: 20/07/2019 19:14

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Banorët në Fan të Mirditës janë tepër të shqetësuar nga plani për ndërtimin e HEC-eve në zonën e tyre.

Një qytetar ka kontaktuar redaksinë e JOQAlbania dhe ka zbuluar se kryebashkiaku i Mirditës ka dhënë lejen për ndërtimin e HEC-eve në këtë zonë.

Mesazhdërguesi u ka bërë thirrje banorëve të Fanit, që të ngrihen dhe të mbrojnë ujin e tyre me çdo çmim.

Ndër të tjera ai ka thënë se administratori i zonës duhet të jetë me banorët dhe jo të mbyllë gojën ngaqë merr rrogën në bashki.

Qytetari gjithashtu ka përmendur edhe protestën e banorëve të Kaçinarit, të cilët edhe ata kanë dalë kundër HEC-eve.

Ai ka dërguar edhe disa pamje të mrekullueshme të zonës, që nuk do të jenë më nëse ndërtohen HEC-et.

Kujtojmë këtu se banorët e Kaçinarit përzunë mjetet e kompanisë ndërtuese të HEC-eve dhe janë shprehur se do të vazhdojnë qëndresën e tyre deri në fund.

Postimi i plotë

Te lutem publikoje te lutem pasi masakra e Hidrocentraleve vazhdon dhe ne Fan Mirdite. Maskarada vazhdon. Keto pamje na tregojne tubat qe do perdoren ne Fane te Mirdites per te grabitur dhe ate uje qe ka mbetur. Pikerisht Bashkia Mirdite dhe Barbari Ndrece Deda kane dhene lejet per shfrytezim te ujerave ne keto zona per Hece. Tani u ka ardhur radha burrave te Fanit me e mbrojt vendin e tyre nga Barbari Ndrece Deda. Administratori i zones duhet te jete me banoret dhe kunder Heceve dhe jo vetem nje pjestar i borderove te Bashkise si rrogemarres dhe gojembyllur. O burra te Fanit ju kane mashtruar disa here, per rruge e investime madje dhe me thase melli. Ishte ai qe ne zonen tuaj i keni dhane besen po i pabesi ju pret ne bese sepse ska bese. Mbrojeni ujin tuaj me cdo cmim dhe kusht. Mos pranoni asnje korruptim, asnje presion te Firmes apo servilave qe mund te ket. Hujt shpenes, gjurt kaptenes. Qendroni te bashkuar ashtu sic po bejne djemte e Kacinarit dhe qe po e bejne jo si duhet burrat e Selites. Fani eshte i banoreve jo i Barbarit Ndrece Deda as i servileve dhe atyre qe duan te ju marrin ujin. Ska rendesi kush e ka apo i kujt krahu eshte Fani dhe Mirdita kane vetem nje ngjyre Kuq e Zi. Per vendin tuaj qendroni dhe shkurtouani durt. Jo Heceve ne Fane. Jo Heceve ne Kacinar Jo Heceve ne Selite. Jo Heceve ne Mirdite.