JOQ Albania
Home

“Lajthit” doktori, provon ekzorcizmin me të dashurën/ E reja drejt vdekjes
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 09/07/2019 14:15

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Britaninë e Madhe.

Kelly Wilson, 31-vjeçe, me profesion infermiere, është duke luftuar me vdekjen, pasi partneri i saj ka kryer ekzorcizëm mbi të, duke përdorur drogëra të forta, të paidentifikuara.

Ajo u shtrua në një spital katër ditë më parë, ku po merr një trajtim intensiv, ndërkohë që prokuroria pretendon se 31-vjeçarja ka rënë pre e një "rituali".

Ekzorcizmi është një praktikë kryesisht fetaro-spirituale, e cila lidhet me disa "rituale" të çuditshme që kryhen ndaj një personi, që sipas besimeve është i "pushtuar nga djalli " ose "shpirtërat e këqinj".

Dr Hossam Metwally, i dashuri i Kelly-t, një specialist për anestezi dhe dhimbje, akuzohet për ndërmarrjen e ritualit të frikshëm në shtëpinë e saj.

Gjykata e Magjistraturës në Grimsby tha se substancat kishin një efekt thuajse fatal për 31-vjeçaren. Ajo vuan nga mosfunksionimi i organeve dhe gjykata informoi se gjendja e saj mbetet kritike.

Metwally, 58 vjeç, akuzohet për posedimin e një substance të panjohur e të dëmshme për zonjën Wilson, duke i shkaktuar kësaj të fundit dëme të rënda fizike gjatë periudhës 2-5 Korrik 2019.

Çifti i mjekëve drejtonin së bashku një biznes të quajtur Klinika e Dhimbjeve të Linjave Nervore, e cila ndodhej në shtëpinë e tyre në periferi të Grimsby.

Prokurori Martin Howard tha se anëtarët e familjes së Kelly Wilson erdhën në Grimsby të enjten, pasi ishin të shqetësuar për gjendjen e saj shëndetësore.

Ata thirrën një ambulancë, ndërsa "viktima" e ritualit u dërgua në spitalin "Princess Diana" në Grimsby të Uellsit, ku u mor nën kujdesin intensiv të mjekëve.

Stafi spitalor lajmëroi Policinë Humberside në ditë më pas, dhe oficerët inspektuan shtëpinë.

Metwally u arrestua, ndërsa policia kreu një ekzaminim të detajuar mjeko-ligjor gjatë disa ditëve.

Gjatë një fundjavë, një zëdhënës i policisë tha se një grua ishte dërguar në spital në një gjendje ‘të papërgjegjshme’ dhe të rëndë shëndetësore.

Z. Howard shtoi:

Gjëja më shqetësuese për këtë çështje është se ajo po shkon drejt vdekjes".

Zonja Wilson një infermiere e përgjitshme, ka një fëmijë nga një marrëdhënie e mëparshme, me ish-bashkëshortin që nuk jeton me të.

Metwally, një shtetas britanik, u kualifikua në Egjipt dhe u zhvendos në Britani të Madhe në 1996. Ai ka punuar si specialist i anestezisë dhe klinikës së dhimbjes në spitalin Princesha të Uellsit të Dianës, Spitalit të Përgjithshëm Scunthorpe dhe klinikave lokale.

Dr Kate Wood, drejtoreshë mjekësore në Northern Lincolnshire dhe Fondacioni Goole NHS Foundation, tha:

Unë mund të konfirmoj se një anëtar i stafit në Trust është ngarkuar me GBH dhe administron një substancë të dëmshme. Ai do të përjashtohet nga puna në të gjitha lokalet e Trustit. Ne nuk do të komentojmë më tej në këtë kohë"

Disa nga fqinjtë e çiftit, që pretendonin se u ishin ofruar trajtime nga Metwally, u tronditën nga arrestimi i tij.

Një grua tha:

Unë shkova ta takoj disa herë. Ishte fantastike. Shkova pasi kisha dhimbje shpine dhe ai ofroi një sërë trajtimesh – akupunkturë, injeksione dhimbjeje dhe dhjetëra makina. Ai gjithmonë ishte i këndshëm për të gjithë ne. Ne morëm parcela për të dhe ai më bleu një kuti me çokollata për Krishtlindje. Ai është një njeri shumë i sjellshëm dhe i mirënjohur, gjithmonë i veshur mirë dhe profesionist në punën që bën"

Burimi: DailyMail | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania