JOQ Albania
Home

”Ministre këto defibrilatorët, mos i prishin me qëllim që të bëni tender për t’i rregulluar, pas tre muajsh”
Shkruar nga: A Naçi | Publikuar më: 20/05/2019 21:19

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Infermieri Frrok Bardhi ka shkruar pranë redaksisë së JOQ Albania dhe ka treguar se çfarë po ndodh në ‘’Spitalin Universitar Shefqet Ndroqi’’ në Sauk në Tiranë, ose siç njihet ndryshe si Sanatoriumi.

Bardhi shkuan se në urgjencën para spitalore në këtë spital ndodhin çdo ditë defekte dhe prishen aparaturat moderne.

Infermieri tregon se po në këtë spital nga tre defibrilatorët në gjendje pune është vetëm një.

Po ashtu ai shkruan në mesazhin që ka nisur pranë redaksisë së JOQ Albania se në njërën nga autoambulancat është dëmtuar prej 10 ditësh kabulli i defibrilatorit dhe se nëse shkëputet nga priza ai nuk do të jetë më në funksion të kryejë funksionin që ka.

Ndër të tjera në mesazhin e tij, infermieri i drejtohet ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliut duke shkruar se urgjencat nuk kanë shumë nevojë për reklama.

Në përfundim të mesazhit të tij Frrok Bardhi ngre pyetjen për ministren e Shëndetësisë dhe shkruan se defibrilatorët nuk duhen prishur me qëllim që të bëjnë tender për t’i rregulluar, pas tre muajsh që dolën në shërbim.

Mesazhi i plotë:

Z ministere e shendetesise, mos funksionimi i Defibrilaorve ne raste te vecanta sjell vdekjen e pacineteve,ne nevoje!! Sot dua te informoj Ministren e Shendetsise,si gjithe Opininin qytetar,se ne urgjencen paraspitalore ne spitalin Senatorium Sauk ndodhin cdo dite defekte dhe prishje te aparaturave moderne sic vete kane thene drejtuesit e Shendetsise.  Ministere,nga tre Defibrilatoret,qe duhet te jen ne pune eshte vetem nje,ne Autoambulancat e reja,qe erdhen pas 3 vjetve reklame dhe propogande. Ne njeren nga Autoambulancat,eshte demtuar prej 10 ditesh kabulli i defibrilatorit,dhe defibrilatori nqs shkeputet nga priza nuk e kryen goditjen jeteshpetuse,pasi ndodh qe i semuri qe ka nevoje duhet goditur ne ambinete jashte Autoambulances. Pra po u hoq nga 220 volti nuk punon.  Me kupton z Ministere?? Ndersa ne tjetren Autoambulance AA 092 VV eshte thyer defibrilatori,pasi ka rene nga vendi i caktuar ku qendron. Z Ministere edhe ndodhin,probeleme ne punen e Urgjencave,por ne Urgjencen e Tiranes ne dy tre vitet e fundit jane marre ne pune shume militant dhe militante partie,qe nuk e dine se c’fare eshte defibrilatori,dhe disa injorant nuk dine ta perdorin dhe ju duket si loder.  Nje nga ata Defibrilatoret,flitet se i ka kushtuar 10 mije ero dhe ndoshta me shume.  Te kame vene ne dijeni edhe here tjeter per probleme te tilla,nepermjet medjave. Z Ministere Urgjencat nuk kane shume nevoje per reklama te pa vlera,nuk matet puna e Urgjences se sa njerez rrine gjithe naten pa gjume dhe i bien 50 apo me shume hete telefonit,dhe keto nuk mund te jen arritje. Z Ministere,personelin e Urgjences paraspitalore te Seantoriumit por edhe dy degeve te tjera,i mbajne nen presion. Te shkosh tek pacineti,ne nevoje per goditje ,dhe mos te funksionoje Defibrilatori eshte,…………!! Edhe pse me keni hequr nga puna padrejtesisht,pikerisht Juve me eproret e tu,dhe varsit e tu te lodhur dhe te paafte,Une Frrok Bardhi do vazhdoj te denoncoj parregullsite ne sistemin shendetsor ne Shqiperi,tashme ky eshte misioni im fisnik. Z Ministere,sapo ti te largohesh qe aty,Une do te kthehem tek vendi im i punes.  Z Ministere ,Une i bej keto gjera pasi me vjen kec,per fatet e popullit tone. Kush do e mbaj fajin z Ministere per keto defibrilatoret, mos i prishin me qellim qe te bejen tender per ti rregulluar,pas tre muajsh qe dolen ne sherbim.’’