JOQ Albania
Home

Këto janë 7 rrugët e tjera që do të bëhen me pagesë, ja si do të llogariten çmimet
Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 16/05/2019 12:32

 • Share
 • Share
 • Share
 • Share

Ministrja e MIE, Belinda Balluku njoftoi ditën e djeshme se autostrada Tiranë-Durrës do të bëhej me pagesë.

Balluku njoftoi nënshkrimin e një kontratë koncesionare për rrugën Tiranë-Durrës, ku synohet që kalimi të bëhet me pagesë. Por mesa duket një prej autostradave më të frekuentuara nga shqiptarët, nuk është e vetmja, së cilës qeveria "i ka vënë syrin".

Krahas saj do të jepen me koncesion edhe disa akse të tjera rrugore, një pjesë e të cilave janë në punim e sipër.

Akset që do të bëhen me pagesë:

 1. Tiranë-Elbasan
 2. Rruga e Arbrit
 3. Levan-Vlorë
 4. Durrës-Fier
 5. Levan-Tepelenë
 6. Elbasan- Kapshticë
 7. Tiranë-Hani i Hotit

Parashikohet që tarifa për automjetet që do të kalojnë ën këto akse të variojë nga 1 deri në 2.6 euro.

Kjo vlerë do të përllogaritet në bazë të veçorive të ndërtimit të secilit prej akseve, duke i kushtuar rëndësi parësore vështirësive teknike dhe gjatësive të tuneleve.

Balluku, u shpreh se të gjithë projektet e rrugëve që synohen të jenë me pagesë, do të kenë edhe alternativën e tyre, që mund të aksesohet falas.