JOQ Albania
Home

Gjykata e Arbitrazhit godet fortë Shqipërinë, e detyron t’i paguajë shumën marramendëse Becchettit
Shkruar nga: L Çela | Publikuar më: 15/05/2019 17:00

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Shqipëria ka marrë një goditje të fortë nga Gjyata e Arbitrazhit në Uashington.

Siç shkruan Syri.net, kjo gjykatë ka dënuar Shqipërinë me 110 milion euro për konfliktin me pronarin e Agon Channel, Francesco Beccetti.

Në qershor të vitit 2015, Rama e akuzoi Becchettin për pastrim parash dhe pak ditë më pas Prokuroria sekuestroi pronat e italianit.

Asokohe, Rama e lidhi sekuestrimin e Agon Channel, me dekriminalizimin e politikës nga elementët kriminalë.

Pas këtyre deklaratave, Becchetti e hodhi në gjyq shtetin shqiptar në Gjykatën e Arbitrazhit dhe qeveria u njoh me padinë më 12 janar të 2016-ës.

Pas disa seancave gjyqësore, Shqipëria doli e humbur dhe gjykata e dënoi me shifrën e lartë të 110 milion eurove.

Kjo shumë është e barabartë me ndihmën e tre viteve që qeveria jep për të varfërit.