JOQ Albania
Home

Përfundon një nga stadiumet që do të presë Kupën e Botës në Katar, njerëzit thonë se duket si diçka “femërore”
Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 04/05/2019 11:37

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një nga stadiumet që do të presë Kupën e Botës në Katar në vitin 2022 është përfunduar dhe njerëzit kanë nisur me reagimet e para.

Mesa duket të gjithë mendojnë se, i parë nga ajri, stadiumi duket si një vaginë.

Baza e Al Wakrah është projektuar nga arkitekti britanik-irakian Dame Zaha Hadid posaçërisht për Kupën e Botës dhe njerëzit nisën që ta komentonin formën e tij qëkur artisti e publikoi projektin në vitin 2013.

Në atë kohë, Hadid foli për revistën TIME  rreth reagimeve, duke thënë se i konsideronte si të turpshme për t’i dëgjuar.

Dame Zaha Hadid u shpreh:

Është me të vërtetë e turpshme që të dëgjosh gjëra të tilla. Çfarë janë këto që thonë? Çdo gjë që ka një vrimë i bie që të jetë vaginë? Kjo është qesharake.”

Burimi:UNILAD|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania