JOQ Albania
Home

Mizoritë e gjeneral Zervës s’janë harruar/ Shqiptarët heqin tabelën me shkronja greke në fshatin çam
Shkruar nga: A Naçi | Publikuar më: 03/05/2019 20:28

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Shumë të rinj ndoshta nuk e njohin Çamërinë, madje e dëgjojnë për herë të parë këtë emër.  Çamëri është rajoni që lidh jugun e Shqipërisë me veriun dhe perëndimin e Greqisë.

Qindra mijëra shqiptarë çamë që jetuan në këtë rajon kanë mbetur pre dhe janë kurban të persekutimit, syrgjynosjes, përdhunimit, gjenocidit dhe politikave asimiluese.

Çështja çame është  ende e pazgjidhur. Kujtojmë këtu se në Çamëri ka ndodhur një prej masakrave më të tmerrshme të historisë botërore.

Nga trojet e tyre u përzunë 80 mijë shqiptarë, një pjesë u dërguan në Turqi e shumë të tjerë u vranë barbarisht.

Traktati Shqipëri-Greqi i 1926-së nuk shpuri në mbrojtjen e të drejtave dhe të lirive të popullsisë çame nga ana e Greqisë.

Një emër që nuk harrohet lehtë është ai i gjeneral Zervës, i cili ka vrarë në mënyrë barbare me mijëra çamë.

Gjenerali Zerva ka prerë kokat e shqiptarëve me sëpatë, madje grave shtatzëna u nxirrte fëmijët që kishin në bark me thika.

Kurse sot kur kanë kaluar vite nga këto masakra në redaksinë  JOQ Albania një qytetar ka nisur një foto, ku dallohet një tabelë.

Ai bën me dije:

 Tabela në fshatin çam qe ishte vënë me emer grek është hequr. Rroftë kombi shqiptar.’’

E mesa duket gjaku dhe trojet nuk harrohen kurrë.