JOQ Albania
Home

‘’S’ke shpëtim o do vdesësh o do paralizohesh’’/ Rrëfimi tronditës i gruas nga Korça, tregon se si pagoi mjekët që mos të vdiste në sallën e lindjes
Shkruar nga: A Naçi | Publikuar më: 25/04/2019 9:27

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Para tre ditësh një ngjarje e rëndë ndodhi në maternitetin e Elbasanit. Rexhina Debrova 25-vjeç, ndërroi jetë në sallën e operacionit 1 orë pas lindjes. U tha se 25-vjeçarja pësoi atak kardiak, por familjarët e së ndjerës akuzuan mjekët për pakujdesi dhe neglizhencë. Ata shprehen se kardiologu erdhi tre orë me vonesë.

Ditën e sotme një qytetare ka shkruar në redaksinë e JOQ Albania dhe shprehet se në vendin e Rexhinës mund të ishte dhe ajo.

Ajo tregon se një situatë e tmerrshme ka ndodhur edhe me të në spitalin e Korçës. Gruaja tregon se ajo ka pritur nga ora 8 e mëngjesit deri në 2 të drekës për të lindur, por nuk mundej.

Po ashtu ajo tregon se mjeku e shikonte se si përpëlitej në krevat dhe i kishte thënë se ishte një dembele që nuk donte të lindte vetë.

Gruaja tregon se në orën dy u ndërrua turni dhe mjeku iku duke e lënë në atë gjendje. Pasi vjen mjeku i turnit tjetër gruan e fusin në sallën e operacionit, pasi fëmijës që kishte në bark nuk i dëgjoheshin të rrahurat e zemrës.

Por gjëja më e dhimbshme është në këtë histori është se gruaja tregon se  mjekut i zemrës vetëm që ajo t’i jepte para i kishte thënë ‘’S’ke shpëtim o do vdesësh do o paralizohesh’’.

Më tej ajo tregon se pasi doktori bëri pazarin çdo gjë vazhdoi normalisht, ajo e dëgjoi fëmijën teksa qau dhe kuptoi ia kishte dalë ta sillte në jetë.

Ndër të tjera ajo në rrëfimin e saj që ka nisur në redaksinë e JOQ Albania ngre pikëpyetjen se çfarë është kjo mjekësi shqiptare dhe se pse nuk çohen njerëzit të protestojnë për vdekjet që ndodhin nga pakujdesia apo ryshfeti që duan mjekët.

Mesazhi i plotë:

Prsh JOQ! Ne vendin e rexhines mund te isha dhe un sot.  Nje situat e temershme me ka ndodhur dhe mua me keta palo mjek e doktore ne qytetin e korce . Isha ne ditet e fundit te shtatzanise , kur dita e shumpritur erdhi.  Shkoj ne martenitet dhe aty me mori ne patronazh drejtori i spitalit pasi doktori qe me kish ndjek gjat shtatzanis gjasma smundi te ishte aty, Nejse kaloj kjo pjes ,futem ne sallen e paralindjes ,derisa me vendosen serumin per dhimbjet dhe gjilperat, Kam prit nga ora 8 e mengjesit deri ne oren 2 mbasdite per te lindur po nk mundja ,  Doktori me shikonte si perpelitesha ne krevat e thonte je dembele nuk do qe te lindesh vet. Vec nenat e kuptojn dhimbjet e nje lindje. Mbasi shkon ora 2 un akoma nuk kisha lindur , ate orar nderroheshe turrni , doktori me ka len ne ate gjendje dhe ka ikur pa i interesuar pacientja .vjen turrni tjeter ben kontrollin me tha direkt ne sallen e operacioni pasi femijes nk  i degjohen rrahjet e zemres ,aty komplet mu shemb bota , nuk dija cpo mendoja me si mund te ndodhte kjo gje tek mua. Direkt lajmeroj doktori te benin sallen gati mblodhi doktoret infermjeret te gjith gati per lindjen . Tani na doli problemi i pazarit ku asnje se kish mendjen atje por tek femija dhe tek mua Vjen doktori i zemres me thot ske shpetim o do vdesesh o e paralizuar sepse me ish ngrit e tensioni Nderkoh qe salla ish gati doktori i thonte burrit jo ta cojm ne tiran jopo vonohet ,mos vdes rruges e shum budalliqe.plus dhimbjet qe vazhdonin i them doktorit me shpetoni femijen se e kuptova qe un skam me shpres per te jetuar. Mbasi doktori beri pazarin cdo gje vazhdoj normalisht .ne operacion isha zgjuar degjoja cdo gje  Shof femijen qe qavi aty aty ish lumturia ime thash shyqyr e pash per her te pare dhe te fundit dashurin qe e prisja prej 9muajsh. Mbas keti momenti kam humbur ndjenjat. Mbaron operacioni dal.Femija kish pire shum ujera nga oret e shumta ishte komplet i bllokuar vetem e vetem nga keta doktore te qelbur qe duan leke para jetes te nje pacienti. Mbas operacionit kisha temperature te larte  Dhe aty nje moment i them qe kam nje infermiere kusherire. Ne moment shtangu. E tha pse nk ma the me pare kete gje  Kuptova qe edhe te lindesh duhet te kesh mik . Mbasi doktori mori per 10 dit rresht leke plus diten e operacionit ne find me tha nqs do kishim ber dhe ne pune me  shume do kishe lindur vet dhe sdo ishe torturuar aq shume .cfare esht kjo mjekesi kshu o shqiptare  Pse nk cohemi te protestojm per vdekjet qe ndodhin nga pakujdesia apo rryshfeti qe duan.  Pse gjithmon beheni bashk per ata palo deputete te fitojn karrigen dhe jo te mbrojm jetet e atdhetarve tane.’’