JOQ Albania
Home

Trendi i rrezikshëm, meshkujt po tentojnë të rrisin organin gjenital me metodën e pazakontë
Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 12/04/2019 10:21

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Mjekët në Papua New Guinea kanë paralajmëruar për një trend të rrezikshëm që po përhapet në vend, dhe jo vetëm, për rritjen e organeve gjenitale tek meshkujt.

Sipas ekspertëve, meshkujt prej kohësh tashmë tentojnë që të rrisin përmasat duke përdorur silikon ose vaj kokosi.

Akule Danlop, një kirurg në Port Moresby, u shpreh se dy vitet e fundit në spitalin e tij janë paraqitur më shumë se 500 raste duke përfshirë edhe një djalë 16-vjeçar.

Nga këto raste, doktor Danlop tha se 90 për qind e tyre kishin efekte të rënda anësore prej ndërhyrjes së pakëshillur dhe të rrezikshme.

Sipas tij, disa prej tyre nuk do mund të kryejnë më kurrë marrëdhënie seksuale në jetën e tyre.

Duke folur për The Guardian, ai shpjegoi:

Shumica prej tyre vijnë me ënjtje jo normale.. të tjerë vijnë me ulçëra të cilat eventualisht shpërthejnë. Disa kanë vështirësi në urinim…”

Burimi: Mail Online| Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania