JOQ Albania
Home

Rasti i parë në botë/ 20-vjeçarja “strehon” brenda syrit 4 bletë të gjalla, mjekët: Ushqeheshin me lotët e saj
Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 05/04/2019 10:51

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një  20-vjeçare është shtruar me urgjencë në spital me dhimbje të forta në sy.

Pas një vizite, mjekët zbuluan se brenda syrit të saj ndodheshin 4 bletë të gjalla, të cilat ishin duke u ushqyer me djersën dhe lotët e saj.

Fotot e bëra në syrin e vajzës së quajtur He, tregojnë 4 bletë të gjata nga 3 milimetra që jetonin brenda saj. Mjekët e cilësuar rastin si të parin në botë.

Rasti është regjistruar në Tajvan dhe besohet se e reja i ka marrë bletët pas një vizite në varreza.

Kreu i oftamologjisë në spitalin ku u vizitua vajza, Hung Chi-ting u shpreh se nuk kishte parë kurrë bletë të gjalla në syrin e dikujt.

Profesori Chi-ting shpjegoi:

Pashë diçka që dukej si këmbë insekti, pastaj i tërhoqa, duke përdorur mikroskopin, njëra pas tjetrës pa i dëmtuar. Ishin 4 bletë.”

Ai shtoi se bletët tërhiqen nga djersa e kripur dhe lotët e njerëzve. JOQ Albania