JOQ Albania
Home

“Si qentë e rrugës trajtohen gratë “, klithma e aktivistes që s’u dëgjua dje ndodhi sot me vrasjen e 36-vjeçares nga burri
Shkruar nga: A Naçi | Publikuar më: 12/02/2019 8:50

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Mbrëmjen  e djeshme aktivistja Gresa Hasa gjatë emisionin 360 gradë në Ora News bëri një apel rrëqethës për gjendjen, në të cilën ndodhen vajzat dhe gratë shqiptare.

Gresa tha:

Është normale dhe askush nuk tronditet nga dhuna dhe e frikshëm është se si njerëzit në këtë shoqëri nuk tronditen nga dhuna dhe nga vrasjet. Të flasësh për këto çështjen  do të thotë të frikësosh, as vajzat, as djemtë dhe as burrat."

Më tej ajo tha se jemi në shkurt të vitit 2019 dhe janë 5 gra të vrara. Ndërkohë që mëngjesin e sotëm u bënë 6 gra të vrara.

Aktivsitja gjatë fjalës së saj tha:

Duhet t’u themi të gjitha vajzave dhe grave që trajtohen si qentë u e rrugës se nuk duhet të kenë frikë. Jam neveritur nga shoqëri.

Mesazhi i Gresa Hasës, nuk u dëgjua dje dhe e dhimbshme se gratë janë të pambrojtura dhe se bilanci i grave të vrara po rritet.