JOQ Albania
Home

I ftohti polar në SHBA, kjo është “hilja” që bëjnë aligatorët për të mbijetuar nën ujin e ngrirë
Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 05/02/2019 15:44

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ndërkohë që temperaturat kanë zbritur nën zero në Karolinën e Veriut, njerëzit kanë vënë re diçka të çuditshme me aligatorët.

Më 28 janar, të paktën 18 aligatorë amerikanë në Shallotte River Sëamp Park u futën në një gjendje të fjetur.

Një formë letargjie kjo që i lejon ata që ta ngadalësojnë metabolizmin e tyre dhe të mbijetojnë pa ushqim.

Kjo formë letargjie, e cili në përgjithësi i referohet gjitarëve, mund të zgjasë katër deri në pesë muaj. Zvarranikët i kanë nxjerrë hundët në sipërfaqen e ujit të ngrirë në mënyrë që të vazhdojnë të marrin frymë.

E njëjta dukuri ka ndodhur edhe vitin e kaluar në parkun Swamp. JOQ Albania

American Alligators in Ice 2019

Think ahead and get prepared for the cold like these American Alligators in Ice

Publiée par The Swamp Park sur Mardi 22 janvier 2019