JOQ Albania
Home

U paralizua për faj të mjekëve, tepelenasit i ndryshon jeta pas një telefonate
Shkruar nga: L Çela | Publikuar më: 02/02/2019 22:20

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Rrëfim për JOQ Albania nga një qytetar:

Pershendetje. J,e,q. Jam nje B. C nga Tepelena. Desha te permbledh nje pjes te historis time. Dhe tu them ter njerzve me aftesi te kufizuar kur mos u ndjeni te tepert ne kte bot sepse jeta gjithmon ka rezervuar dicka te bukur per ju. Zoti e kish shkruar te lindja i sakt. Pa pkujdesia e mjekut e ndryshoi fatin tim ne 160 grad pa kaluar as 24 or nga ardhja ime ne jet.! Ku me ben nje gjilper te dikujt tjeter e qe ne ate moment un kalova paraliz ne 3 gjymtyr ku kembet dhe njeren dor se komandoja dot(teary). Ktu filloi kalvari i vuajtjeve te jetes time ku prindrive te mi vu shemb bota mbi shpatulla.

Jeta ime aty ku hapa syt aty vazhdova te shkoja rregullisht spitali per mua u be shtepija ime e 2te! Deri ne moshen 10 vjecare prindrit ben te pa munduren qe te ngrihesha ne kemb por ish e pa mundur. Derisa doktorri i tha me vjen keq por mos e sillni me skemi cbejm me teper! Ah po keni dhe nje mundesi mund ta lini ketu shteti mund ti mbaj kto persona. Aty shtanga mendova se prindrit me braktisen sepse un sisha as i zoti te beja gjen minimale.(crying) Ne cast ju kthye mami po si more doktor mund ta thuash dicka te till e sic isha ne krevat me mori mami ne krah si me magji.

U mbusha thell me frym perqafova mamin fort. Dhe e pyeta perseri te isha me i sigurt mami vertet zdo me lesh ketu.? Jo biri mamit ste le asnje sekond tani do ikim. U mbusha me shpres dashuri. E mu duk sikur u ngrita ne kemb kur degjova ato fjal nga doktori. E qe isha ne krahet e mamit. Aty un e humba shpresen per tu ngritur ne kemb por me sigurin e dashuris mamit un fluturova nga gezimi qe kisha prezencen e saj. E keshtu hipem ne taksi me prindrit u kthyem ne tepelen per mos ta par me kurr ate der sepse ishte dicka e pa mundur!

E pranova veten keshtu sic jam nga mosha 10 deri ne 18 vjec mendoja vetem te vdisja azgje tjeter. Ne moshen 18 vjec burri motres me sajoi nje motor qe te dilja neper fshat te dilja nga shtepija vet me zotsin time e keshtu fillova te shisja ca gjera te vogla ne qender te fshatit deri ne moshen 25 vjec se mendoja fare te gjeja dike per te lidhur jeten nga shum arsye. Kur kunati ma beri motorrin edhe me motor dmth te ndizej te ecte vet pa te shtyr nisa te dal edhe ne qytet njoha shum njerez. Fillova te ndryshoj mendimin per jeten nisa te shoh ndonje vajz per njohje e me pas per serjozisht sepse te ardhurat i siguroja nga puna qe beja njerzit i shikoja qe me respektonin njoha shum vajza me disa nisja dhe lidhje ku perfundonin ose thjesht me nje kafe ose dicka me shum por asnje sme kishte hyr ne zemer per serjozisht.

Me shkes u mundua familja por doja ndonje me lart nga un si fizik qe te ishim te zotet te mbanim nje familje ne kemb. Por azgje serjoze shum spranonin qe ne momentin e par e shum te tjera sme pershtageshin mua. Ketu vendosa mos te shpresoj kot u ndjeva i pa shpres edhe ne kte an.! Por jo ne moshen 31 vjec zoti kish rezervuar dicka te bukur per mua krejr rastesisht ngaterova nje numer e nga ana tjeter me del nje zoteri i cuditur mu prgj. Aty kuptova qe kishja ngateruar nje numer! I kerkova ndjes per shq. Me tha ska azgje.

Ne dark ai u kish then femijeve qe dikush kish ngateruar numrin. Vajza e tij e vogel ne ate koh vetem 17 vjece ish ber kurjoze cishte ky numer me telefonon dhe me thot me fal po kush jeni se kishit mar ne kte numer. I kerkoj ndjes per shqetesimin por me vete po gezoja nuk e di ishte e vetmja qe ndjeja dicka ndryshe nga femrat e tjera. Me xhentiles e pyes nga ishte? Ishte nje vajz e turpshme sepse ishte nga veriju dhe me nje qetesi me tregoi qytetin e pyes per disa gjera te vogla me pergjigjej por me nje qetesi dhe urtesi. I lutem qe te nesermen kur ti kthehej babi nga qyteti tme bente nje zile te flisnim por me tha skam cthem mos merr me. Vetem me tha zerin e paske shum te bukur dhe dijalektin.

Foto ilustruese

U gezova folem 3 dit pas 3 ditesh vendosa tja tregoj historin e jetes time. Dhe ajo as qe me besoi por me thot edhe un jam e semur vuaj nga hepatiti , b. Ajo sme besonte i ati e kishte pik te dobet. Pas nje jave kjo i tregon te jatit per tgjitha ishin shum te lidhur me njeri tjetrin ai e kishte pik te dobet nga semundja e sja prishte dot. Vendosen te vinin. Babai im u thot esht rrug e larget o mik te vij ne tiran se kemi shtepi atje te njihen femijet.. ai i prgj dua ti heq vajzes fiksimin se skam vajz per te martuar esht e vogel e e kam te semur. Te nesermen u doli vellai im te fugoni i mori i solli ne tepelen. U pam ne momentin e par mu duk edhe me e vogel ishte e turpshme shtangu ca nga turpi dhe pak nga un folem vecan ajo sfoli pothuajse fare ishte e vendosur qe porsa te ikte te mos kthehej me kurr.

I jati nje Zoteri burr nuk e dha veten thjesht tha skam vajz per te martuar. Perseri i coi vellai im ne tiran i la tek fugoni i qytetit te tyre. Asaj si kishja pelqyer por dhe i jati i kish then porsa kish zbritur shkepute me te. Folem por kesaj here i tregoj per gjdo peripeci qe kishja kaluar. Kjo me kerkoj koh dhe un i them ok do te le 3 dit afat. Por vazhdonim flisnim. Pas 3 ditesh kjo e kish vendosur me mendimin e te jatit per jo. E marr ne dark e pyes si gjithmon i them po pres nje pergjigje? Thot po te Trashigohemi! I cuditur i pergjigjem me gjysem zeri faleminderit. Ku papritur degjoj babain e saj.Cfar i the!pyet te bijen. Ajo ma mbyll. Dhe kishte folur me te atin i ati i kish then moj bij po ai sesht i zoti. Ajo i kish then un do ta marr sic esht ashtu pa asnje lloj kushti pa asnje lloj interesi.

Ate e kishin mbajtur si femij te vetem e ajo ishte e thjesht e e urt kushtet i kishte me te mira atje. Por ajo me pranoi keshtu sic jam. Qe prej dates 7 12 2009 qe me dha fjalen e deri me tani sjemi ndar kurr bashk. Sot kemi djal e vajz jemi nje familje e thjesht me respekton pa mas femijeve u ushton nje dashuri te madhe kundrejt meje. Jam me fat qe e kam ne jet nje vajz te till te urt te sinqert te thjesht. Edhe un mundohem tja plotesoj kushtet me aq sa mundjem. Faleminderit per kohen qe i kushtuat historis time. Jetoni sa me mir mos nxirrni zell nga goja per te tjeret thoni fjal te mira sepse nga goja do na dal dhe shpirti.