Anila Denaj “flirton” prapë me Yzedin Bozhaj, i jep 500 milionë të tjera

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 08.07.2024, 22:06

I mbani mend skenat e dhimbshme të shumë fermerëve shqiptarë të cilët detyroheshin të hidhnin përtokë prodhimet e tyre në rrugë për shkak se grumbulluesit ua blejnë me çmime qeshrake? E pra, Anila Denaj, ministrja aktuale e bujqësisë dhe zhvillimit rural në vend që të ulët e të mendojë një strategji se si ta zgjidhë këtë problem, duket se e ka mendjen diku tjetër.

Anila Denaj jep përshtypjen se është më e interesuar të gostisë lart e poshtë oligarkët e tenderave sesa të zgjidhë hallet e fermerëve dhe buqëve shqiptarë. Kështu, zonja në fjalë, nëpërmjet institucioneve të saj në varësi, ka gostitur me rreth 500 milionë lekë të tjera Yzedin Bozhaj të kompanisë “Shendelli”.

Kujtojmë se vetëm pak muaj më parë, Denaj i “fali” gati 2.5 miliardë lekë të njëjtit person nëpërmjet një tenderi ne Durrës. Ndërsa kësaj here duket se e ka radhën Fieri. Bëhet fjalë për një tender të organizuar nga Drejtoria e Ujitjes dhe Kullimit Fier, në varësi të Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, me numër reference REF-07579-05-31-2024.

Kjo procedurë ka si objekt “Mur mbajtës në kolektorin Roskovec-Hoxhare, Fier” me një fond limit në vlerën 41,714,635 lekë të reja pa TVSH ose gati 500 milionë lekë të vjetra përfshirë TVSH. Nëse shikojmë dokumentat e tenderit, do të vëmë re se kanë marrë pjesë vetëm dy firma dhe nga këto fituese është shpallur ajo që ka dhënë shifrën më të lartë.

Bëhet fjalë pikërisht për kompaninë “Shendelli” në pronësi të Yzedin Bozhaj. Kjo firmë ka fituar me ofertën në vlerën 40,424,822 lekë të reja pa TVSH ose rreth 500 milionë lekë të vjetra përfshirë TVSH. Vlen të përmendet se oferta e firmës tjetër është mbi 100 milionë lekë të vjetra më e ulët se firma e Bozhajt. Gjithashtu shikohet se vlera fituese është sa 97% e fondit limit të tenderit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit