Pesë qendra për zhvillim të hershëm në Tetovë, jofunksionale

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 08.07.2024, 21:25

Për shkak të mungesës së kuadrit profesional, institucioni publik komunal kopshti i fëmijëve “Rinia” në Tetovë ka në dispozicion, por jashtë funksionit disa Qendra për zhvillim të hershem të fëmijëve.

Paralelet ose qendrat për zhvillim të hershëm të fëmijëve kishin dhënë rezultate të mira të cilët fillimisht u hapën nga ana e UNICEF-it dhe disa shoqatave joqeveritare, kurse më pas kaluan në menaxhim të komunës së Tetovës, gjegjësisht nga ana e çerdhes së Tetovës “Rinia”. Ky ishte qëndrimi i autoriteteve të kaluara të komunës së Tetovës lidhur me hapjen e këtyre qendrave. Momentalisht në gjashtë qendra për zhvillim të hershëm të fëmijëve në komunën e Tetovës procesin parashkollor e ndjekin 124 fëmijë. Këto qendra funksionojnë në kuadër të Institucionit publik komunal kopshti i fëmijëve “Rinia” në Tetovë.

Nga gjithsej 11 qendra që janë hapur në territorin e komunës së Tetovës gjatë dhjetë viteve të kaluara, vetëm gjashtë janë në funksion, kurse pesë janë jashtë funksionit. Sipas autoriteteve drejtuese të çerdhes Rinia, janë disa qendra në fshatra të Malësisë së Tetovës që ende funksionojnë, ndërsa ka qendra që janë aktive edhe në qytetin e Tetovës. Fatlindja Jaja, drejtoreshë e Institucionit publik komunal kopshti fëmijëve “Rinia” në Tetovë thotë se ky institucion momentalisht ka në funksion 6 qendra për zhvillim të hershëm të fëmijëve dhe atë një në fshatin Shipkovicë që është hapur në vitin 2015 me kapacitet prej 25 fëmijë.

“Në fshatin Brodec qendra është hapur në vitin 2021 me kapacitet prej 15 fëmijë. Në fshatin Reçice e madhe qendra është hapur në vitin 2011 me kapacitet prej 50 fëmijë. Në shkollën fillore ‘Kirili dhe Metodi’ qendra është hapur në vitin 2016 me kapacitet prej 50 fëmije. Në shkollën fillore Migjeni në Tetovë qendra është hapur në vitin 2021 me kapacitet prej 19 fëmijë. Në objektin e çerdhes ‘Potok’ qendra është hapur në vitin 2016 me kapacitet prej 15 fëmijë”, thotë Fatlindja Jaja, drejtoreshë e Institucionit publik komunal kopshti i fëmijëve “Rinia” në Tetovë.

Për shkak të mungesës së kuadrit profesional institucioni publik komunal kopshti i fëmijëve Rinia në Tetovë ka në dispozicion por jashtë funksionit disa Qendra për zhvillim të hershem të fëmijëve.

“Jashtë funksionit janë, qendra për zhvillim të hershëm të fëmijëve në fshatin Sellcë e hapur në vitin 2015 por e mbyllur prej vitit 2019. Jashtë funksionit është edhe qendra për zhvillim të hershëm të fëmijëve në fshatin Falisht e hapur në vitin 2011 por e mbyllur prej vitit 2017. Jashtë funksionit është edhe qendra për zhvillim të hershëm të fëmijëve në fshatin Gajre e hapur në vitin 2017 por e mbyllur prej vitit 2022. Poashtu e mbyllur është edhe qendra në fshatin Lisec e cila nuk është hapur për shkak të mungesës se kuadrit. Të njëjtin fat ka pasur edhe qendra për zhvillim të hershëm të fëmijëve në fshatin Saraqinë për shkak të mungesës se kuadrit dhe objekti nuk është i legalizuar”, deklaroi Fatlindja Jaja.

Me hapjen e këtyre qendrave prindërit nga vendet rurale nuk i sjellin fëmijët deri në Tetovë por i dërgojnë në qendrat në vendbanimet e tyre. Por, pas mos funksionimit të tyre prindërit megjithatë duhet që fëmijët t`i sjellin në Tetovë ose në ndonjë fshat të afërt ku qendrat janë funksionale.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit