Helmimi masiv/ “Rasim Daci dhe i biri bashkuan ujërat e zeza me ujin e pijshëm”

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 08.07.2024, 19:32

Një situatë e rëndë është denoncuar për JOQ pas helmimit masiv të mbi 20 personave në Bashkinë Bulqizë. Firma EGLAND SHPK, me administrator Rasim Daci dhe djalin e tij Egland Daci, janë vënë në qendër të akuzave të banorëve të Bulqizës për korrupsion dhe vjedhje të fondeve publike.

Sipas raportimeve për JOQ, firma EGLAND SHPK ka përvetësuar fonde shtesë prej 2.8 milionë euro pa TVSH dhe një shtesë fondi prej 800 mijë euro, për të cilat SPAK (Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar) nuk ka qenë në dijeni.

Bëhet fjalë për tenderin ndërtimi i rrjetit të kanazlimeve të ujërave të zeza në lagjen e vjetër të qytetit të Bulqizës për të cilin u burgos ish-kryebashkiaku i Bulqizës Lefter Alla.

Tenderi me vlerë 2.8 milionë euro është mbyllur më 30 prill 2021 dhe në të morën pjesë 5 kompani. Katër prej tyre u skualifikuan nga gara për mosplotësim të kritereve të vendosura nga bashkia dhe fitues u shpall bashkimi i operatorëve “EGLAND dhe BE-IS”, të cilët kishin kërkuar 99.6% të vlerës së tenderit për të realizuar punimet.

Hetimi i SPAK ka përfshirë vetëm 40% të projektit, dhe të dyshuarit janë dënuar vetëm për pjesën e korrupsionit, jo për konfiskimin e pasurive të përfituara nga këto fonde, deklaron burimi për JOQ.

I njëjti burim deklaron se me fondet e përvetësuara, firma EGLAND SHPK ka ndërtuar një resortin në Zogjaj Shupenzë. Ndërkohë, punimet për projektin e ujit të pijshëm në Bashkinë Bulqizë dhe në Gjuriçë të Dibrës janë cilësuar si skandaloze, duke shkaktuar helmimin e banorëve për shkak të bashkimit të ujërave të zeza me ujërat e pijshëm.

Një banor i Bulqizës ka kërkuar që SPAK të hetojë me detaje të gjithë projektin dhe pasuritë e personave të përfshirë.

"Do e vlerësoja shumë nëse do e publikonit, sepse nuk është normale në vitin 2024 që të vdesin nga helmimi nga uji i pijshëm banorët e Bulqizës dhe të Gjuriçës, kur vidhen taksat e shqiptarëve dhe pasurohen këto lloj njerëzish mbi kurizin tonë,"-shkruan ai.

Banorët e prekur janë të shqetësuar dhe të indinjuar nga kjo situatë, duke kërkuar veprime të menjëhershme për të ndaluar ndotjen e ujit dhe për të siguruar dënimin e përgjegjësve. Autoritetet vendore ende nuk kanë dhënë një përgjigje zyrtare për këtë çështje, ndërsa presioni publik për hetim të plotë dhe dënim të ashpër vazhdon të rritet.

Ngjarja në Bashkinë Bulqizë ngre pikëpyetje të mëdha për mënyrën se si menaxhohen fondet publike dhe tregon nevojën urgjente për transparencë dhe llogaridhënie në projekte të tilla jetësore.

Sipas raportimeve, çështja vazhdon ende të jetë në SPAK.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit