EKSKLUZIVE/ 23-vjeçari kishte probleme me zemrën

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 07.07.2024, 10:29

Një ngjarje e rëndë u shënua mbrëmjen e të premtes, në rrugën kryesore të Fierit, përballë shkollës "Petro Sota". Viktimë e një therje me thikë mbeti 23-vjeçari Xhimi Bakaj.

Prej dy muajsh i riu bashkëjetonte me një 33-vjeçare, ish-gruan e autorit të vrasjes, pasi kjo e fundit ishte larguar nga banesa duke qenë se ishin në proces divorci.

Autori Xhuliano Miho 39 vjeç, punëtor lavazhi, tha se 23-vjeçari e goditi me grusht gjatë një zënke dhe për të mbrojtur veten, ai deklaroi se nxori thikën dhe e plagosi.

“Gruaja më merrte në telefon dhe më thoshte se po kënaqej me të dashurin e ri, më kërkonte para për fëmijët. Edhe Xhimi më vinte te puna dhe më bënte karshillëk”,-është shprehur Miho.

23-vjeçari kishte lënë Mallakastrën për të bashkëjetuar në Fier me të dashurën 10 vite më të madhe.

39-vjeçari pretendon se e mori thikën nga viktima kir ky i fundit e goditi me grusht. Policia ka shoqëruar edhe nënën e viktimës për hetime të mëtejshme.

Ekskluzivisht për JOQ një punëtor, ish-koleg i viktimës ka rrëfyer se i riu ishte djalë tejet i mirë, i qeshur dhe i shoqërueshëm. Ai shton se viktima ishte hallexhi dhe ka punuar në ishujt e Greqisë pa letra.

“Edhe kur ka ikur me borxhe ka ikur se ngeli pa pun dhe dogji pashaporten per zotin na ka prer fare… po sishte djal problematik dhe kur debatonte ne pune e kalonte me te qeshur”,-shkruan burimi për JOQ.

Bakaj vuante nga zemra dhe kurohej çdo ditë me ilaçe.

Procesi i divorcit mes çiftit ishte ende në gjykatë, pa kaluar as fazën e pajtimit dhe procedurat e zgjatura shpesh neglizhojnë anën emocionale të palëve dhe të fëmijëve të tyre.

Viktima ishte përfshirë në mbrojtjen e të dashurës së tij nga ish-bashkëshorti i saj, i cili nuk pranonte ndarjen dhe faktin që ajo kishte filluar një lidhje të re. Autori i krimit ishte denoncuar në polici më 2 korrik, duke raportuar se ndihej i kërcënuar. Prania e 23-vjeçarit në jetën e tre fëmijëve dhe ish-bashkëshortes së tij shkaktonte tension dhe ngacmime.

Kontaktet e vazhdueshme të viktimës me tre fëmijët dhe nënën e tyre kanë përkeqësuar situatën, duke krijuar një atmosferë të tensionuar. Autori i krimit kishte tentuar ta shmangte divorcin dhe ta merrte ish-gruan dhe tre fëmijët jashtë vendit, kundër dëshirës së saj. Kjo ka provokuar episode dhune mes tyre, madje edhe në prani të fëmijëve, kur autori vizitonte fëmijët në banesën e zhvendosur me nënën.

Nëna me tre fëmijët tani është viktima e dytë e kësaj historie, pasi shihet si shkaku i vrasjes. Mentaliteti i shoqërisë shqiptare dhe niveli i ulët i përgjegjësisë prindërore përbëjnë një moçal ku ajo mund të “mbytet”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit