Heshtje në Këshillin Gjyqësor për pensionimin e Dobrilla Kacarskës

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 05.07.2024, 15:09

Kryetarja e Këshillit Gjyqësor, Vesna Dameva, nën arsyetimin se mund ta dëmtojë procedurën, nuk dëshiron të komentojë në lidhje me letrën e dërguar në Kuvend, ku informon për pensionimin e gjykatëses kushtetuese Dobrilla Kacarska.

Në një bisedë joformale me gazetarin e Alsat, Dameva, tha se pasi të mbarojë procedura do të sqarohet, ndërkaq është e gatshme të bartë përgjegjësi për çdo veprim të saj.

Në letrën e dërguar në Kuvend, e cila është e firmosur nga Dameva, thuhet se gjykatësja Kacarska ka dalë në pension që në 30 qershor të vitit 2022, ndërsa gjykatësja që del në pension, nuk ka të drejtë të ushtrojë funksionin e gjykatësit kushtetues dhe kjo arsyetohet me ndërprerjen e mandatit të anëtarëve të Këshillit Gjyqësor.

“Duke e pasur parasysh të theksuarën, ndërkaq pas miratimit të vendimit të fundit (të katërt) me të cilën është konstatuar ndalim i mandatit të anëtarit të Këshillit, është e përshtatshme që të ju informoj, për shkak të njoftimit tuaj dhe veprimit të mëtutjeshëm eventual në lidhje me mandatin e gjykatësit të emëruar”, thonë nga Këshilli Gjyqësor.

Por, mendim të ndryshëm ka kryetari i Gjykatës Kushtetuese, i cili thotë që të mos bëhet paralele mes mandatit të gjykatësit kushtetues dhe anëtarit të Këshillit Gjyqësor.

“Unë nuk e di, nuk e kam parë me relevancë përmbajtjen e kësaj iniciative, nuk e di nëse dhe si Kuvendi do të vepronte. Për këtë arsye, do të përmbahesha që të komentoj për këtë çështje. Ajo që është me rëndësi, nëse është relevante në disa prej mediave, nuk mund të bëhet paralele mes anëtarësisë në Këshillin Gjyqësor dhe anëtarësisë në Gjykatën Kushtetuese”, tha Darko Kostadinovski, kryetar i Gjykatës Kushtetuese.

Çështja e ushtrimit të funksionit të gjykatësit Kushtetues, rregullohet me nenin 111, paragrafi 4 i Kushtetutës, i cili megjithatë nuk parasheh ndërprerje të mandatit për shkak të plotësimeve të kushteve për pension.

“Gjyqtarit të Gjykatës Kushtetuese i pushon funksioni nëse paraqet dorëheqje. Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese do të shkarkohet nga detyra nëse dënohet për vepër penale me dënim të pakusht me burg me më së paku gjashtë muaj ose kur përgjithmonë do ta humb aftësinë për ushtrimin e funksionit të tij, të cilën e verifikon Gjykata Kushtetuese”, thuhet në Kushtetutën e RMV-së, neni 114, paragrafi 4.

Ndërprerja e mandatit të gjykatësit kushtetues për shkak të plotësimit të kushteve për pensionim, nuk është e njohur si praktikë. Në fakt, gjykatësja Kacarska, në rrethana të këtilla do të duhej t’i ndërpritej mandati që më 30 qershor të vitit 2022, derisa ka qenë duke e ushtruar pozitën e kryetarit të Gjykatës Kushtetuese. Kacarska para se të bëhet gjykatëse kushtetuese ka ushtruar detyrën e gjykatësit në Gjykatën Penale të Shkupit.

Ndër lëndët më të nxehta që ka punuar është “Tanku”, në të cilin u dënuan ish kryeministri Nikolla Gruevski dhe ministren e brendshme, Gordana Jankullovska. Kacarska do të mbahet mend edhe për rastin e 27 prillit, ku dënoi të akuzuarit për sulmin në Kuvend më 27 prill të vitit 2017-të.

Pikërisht për këto lëndë, OBRM-PDUKM-ja e cila momentalisht është në pushtet, gjatë kohës derisa ishte në opozitë ishte kritikuese e ashpër e Kacarskës. Madje, sipas tyre, Kacarska është bërë gjykatëse kushtetuese, pikërisht si shpërblim për aktgjykimet e shqiptuara kundër funksionarëve dhe pjesëtarëve të OBRM-PDUKM-së.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit