SUT i jep 330 MLN pa garë firmës që fitoi koncesionin e sterilizimit

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 01.07.2024, 22:02

Gjendja e shëndetësisë në Shqipëri është fatkeqësisht në një situatë “rrumpallë”. Ndonëse Rama del në TV dhe bën sikur u heq vërejtje mjekëve që shkelin ligjin dhe përfitojnë nga pacientët, në të vërtetë vjedhjet në shëndetësi vazhdojnë “me lopatë”.

Rasti më i freskët është ky që do të lexoni në vijim. Spitali Universitar i Traumës, i njohur në gjuhën e popullit si ish-Spitali Ushtarak, i ka dhënë pa garë plot 330 milionë lekë të vjetra njërës nga kompanive të përfshira në koncesionin e shumë diskutuar të sterilizimit.

Bëhet fjalë për një tender me numër reference REF-11140-06-25-2024. Objekti i tij është “Kryerje e shërbimit të lavanderisë për nevoja emergjente” dhe ka një fond limit në vlerën 27,583,440 lekë të reja pa TVSH ose rreth 330 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Vihet re se tenderi është organizuar “me negocim, pa njoftim”, pra nuk ka patur garë fare dhe fituesi është përzgjedhur dhe shpallur direkt nga Spitali i Traumës. Por cili është fituesi? Bëhet fjalë për kompaninë SANITARY CLEANING, e cila zotërohet në masën 40% nga SERVIZI ITALIA S.P.A dhe në masën 60% nga Berinv B.V.

Le të ndalemi tek “Servizi Italia”. Kjo firmë është kompania që ka akionet më të mëdha tëk një firmë tjetër e quajtur “SaniService”. Kjo e fundit gjatë kohës që është nënshkruar kontrata për koncesionin e sterilizimit, përfaqësohej nga Ilir Rrapaj, emigrant shqiptar anonim në Itali, i dyshuar për lidhje me Ilir Beqajn.

Siç është përmendur shpesh, koncesioni i sterilizimit ka patur akuza të forta si një ndër vjedhjet më të mëdha në shëndetësi, ku dyshohet se po paguhet gati 10 herë më shumë se kosto reale.

Ndërsa tani rezulton se po të njëjtat kompani që kanë koncesionin e sterilizimit, vazhdojnë të marrin tendera pa garë në shëndetësi. Nuk dihet ndërkohë se sa para ka futur në xhep për këtë tender, drejtoresha e spitalit, Edlira Bode.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit