“Bie shteti“, gjendja civile nuk punon prej 1 jave në gjithë vendin

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 27.06.2024, 21:45

Prej gati një jave një skandal i vërtetë ka pushtuar të gjitha zyrat e Gjendjes Civile në Shqipëri.

Sipas mesazheve të shumta të mbërritura në redaksinë tonë, mësohet se situata është alarmante pasi asnjë qytetar nuk mbaron dot punë pranë sporteleve të këtyre zyrave. Bëhet fjalë kryesisht për ata persona që dëshërojnë të martohen, të regjistrojnë lindjen e fëmijevë apo të çregjistrojnë familjarët që kanë ndërruar jetë.

Por prej gati një jave të gjitha këto shërbime nuk ofrohen dhe e vetmja përgjigje që jep stafi është se nuk ka sistem. Eksperiencën e tyre të keqe me Gjendjen Civile e kanë treguar mjaft mirë dy qytetarë të cilët kanë shkruar pranë redaksisë sonë. Mesazhet e tyre i gjeni në vijim:

Qytetarja e parë:

Pershendetje JOQ, sot me te fejuarin kishim bere ne plan prej disa muajsh te martoheshim ne gjendjen civile numer 9 ne qender te Tiranes. Kishim bere shpalljen sipas procedurave, cdo gje ne korrektesine maksimale nga ana jone si qytetare te Tiranes. Shkuam qe ne oren 08:30 te mengjesit dhe u pritem nga nje fjali standarte (qe nuk e dinim qe do e degjonim rreth 40 here sot): “NUK KA SISTEM PREJ 1 JAVE!” Pritem deri ne oren 14:00, pra 6 ore, me shpresen “naive” qe jo i gjithe shteti shqiptar mund te varet nga nje sistem, dhe u shprehem vazhdimisht tek specialistet qe duhet te kete nje protokoll emergjence procedura manuale qe e zevendesojne “sistemin”. Pame qytetare qe donin te regjistronin beba te porsalindur e disa qe donin te cregjistronin familjare qe kishin nderruar jete, e qe percilleshin me nje “nuk ka sistem”, pa e bere asnjehere refresh faqen. Gjendja eshte e tille ne cdo gjendje civile ne te gjithe territorin shqiptar, specialistet rrinin kembe permbi kembe, thonin “nuk ka sistem” me nje gezim te fshehte qe nuk do te punonin, e per me teper ne situate emergjente administratori ishte me pushime. Praktikisht shteti shqiptar ka pezulluar cdo gje sepse “nuk ka sistem”. Eshte ironike sa strikt jemi kur vjen fjala per te mos punuar dhe per te mos gjetur zgjidhje. Faleminderit!

Qytetari i dytë:

Pershendeje JOQ. Dua te bej nje ankese/pyetje ne lidhje me sistemin e gjendjes civile. Kam ardhur nga Berlini drejt Tiranes me leje kalimi per femije te porsalindur per ti bere pashaporte emergjente dhe ka dite qe sistemi nuk punon. Kam ngecur te procedura e regjistrimit sepse gjendja civile nuk punon ne te gjithe Shqiperin qe prej te henes mesa di une. Ngela te njesia e bashkise duke pyetur cdo dite nga tre here dhe nuk po i japin zgjidhje problemit. Sot mu dogj bileta dhe femija tjeter qe kam lene ne Gjermani eshte 2 vjeç . Nderkohe une nuk marr zgjidhje te problemit aktual qe ka perfshire prej dites gjithe vendin dhe eshte nje problem madhor qe nuk e degjoj/lexoj ne asnje portal.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit