Sezoni turistik, çmimet në Ohër si në Antali

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.06.2024, 18:50

Çmimet në Ohër si në Antali. Për qëndrim dhjetëditor në disa nga hotelet e Ohrit, duhet të paguani në mënyrë të ngjashme si në Turqi, ku çmimet sillen nga 40 deri në 60 euro për gjysmë- pansion. Grupet e organizuara nga Holanda dhe Polonia, për të cilat shteti ndan subvencione, paguajnë nga 550 deri në 600 euro për prenotim shtatëditor.

“Për shtatë ditë paguaj 500 euro për mua. Është shumë bukur. Ka pamje të bukur dhe jam hera e parë në Ohër”, tha një turist nga Polonia.

“Jemi nga Holanda. Ohri nuk është i shtrenjtë. Nga ana tjetër, Holanda do të ishte shumë e shtrenjtë për popullin maqedonas. Do të qëndrojmë një javë në Ohër”, u shpreh një turist nga Holanda.

“Çmimet janë të ngjashme me ato në Beograd. Do të shohim sa do të shpenzojmë, gjëja më e rëndësishme është se është bukur dhe po e shijojmë. Megjithatë, na duhet një buxhet solid për 10 ditë në Ohër”, theksoi një turist nga Serbia.

“Jemi nga Beogradi. Për ne, çmimet janë mjaft të mira. Do të jemi nga e marta deri të dielën”, tha një tjetër turist nga Serbia.

Megjithëse çmimet në akomodimet private edhe pse janë më të ulëta, megjithatë janë të larta në korrik dhe gusht dhe sillen nga 20 euro e lart për person.

“Në hotel me tre yje, fjetja me mëngjes është nga 30-35 euro për person për një ditë. Darka është 10 euro. Për tre persona, në ditë është 120 euro, për shtatë ditë 840 euro. Po të përfshijmë kafen, akulloren dhe shpenzimet e tjera në ato shtatë ditë, diku nga 1200 deri në 1500 euro për një familje tre anëtarëshe”, deklaroi Vllado Suklloski – punëtor turistik.

Një kafe në qendër të qytetit me pamje nga liqeni kushton nga 120 deri në 180 denarë. Një shishe lëng deri në 160 denarë, birra deri në 180 denarë. Çmimet e ushqimeve sillen nga 5 euro e më lart. Një akullore në formë topi kushton prej 50 deri në 120 denarë.

Kafe – 120-180 denarë Lëng 120-160 denarë Birrë 140-180 denarë Mëngjesi 280-400 denarë Dreka 300-800 denarë Akullore një top 50-120 denarë Pica 350-500 denarë

“Me qytetet kryesore, me destinacionet kryesore të Ballkanit dhe Europës, Ohri është ende i lirë, disa bregdete shqiptare mund të jenë afër nesh për nga çmimi, por e njëjta kafe në Mal të Zi, Serbi, Kroaci dhe Bullgari është tre deri në katër herë më shtrenjtë kurse në pjesën e akomodimit, ushqimit, argëtimit jemi akoma më të lirët”, deklroi Zoran Tuntev- profesor.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit