Mickoski: Nuk është fqinjësi e mirë nëse njëra palë poshtërohet dhe tjetra gëzohet

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.06.2024, 20:54

Kryeministri Hristijan Mickoski sot shprehu gatishmërinë për t’u ulur në tryezë me presidentin bullgar Rumen Radev dhe liderin e GERB-it, Boyko Borisov, nëse ai përsëri bëhet kryeministër, por thekson se gjetja e një zgjidhjeje është rrugë e dyanshme dhe se nuk mund të jemi mirë me fqinjët nëse nuk kemi respekt të ndërsjellë.

“Më vjen keq që mesazhe të tilla po vijnë nga fqinji ynë lindor. Mendoja se ky lloj mesazhesh anakronike ishin pjesë e mesjetës, por fatkeqësisht, në Evropën moderne të shekullit të 21-të, ende kishte politikanë si ju që citoni (Radev). Unë jam i gatshëm të ulem dhe të flas me secilin prej tyre. I uroj zotit Borisov të formojë Qeverinë në Bullgari, sepse ne vijmë nga Partia Popullore Evropiane dhe është logjike që fqinji ynë lindor të ketë një kryeministër që vjen nga e njëjta familje.

Por mesazhi im është edhe se kanë kaluar kohët kur këtu në vendin tonë ka pasur politikanë servilë, të cilët kanë kërrusur kurrizin, që janë gjunjëzuar dhe kanë nënshkruar gjithçka që është vënë në tavolinë”, tha Mickoski.

Deklarata e tij vjen pasi presidenti bullgar Rumen Radev tha sot se “qeveria e re në Maqedoninë e Veriut ka treguar se frika më e madhe e klasës politike në këtë vend është të njohë vetë ekzistencën e fjalëve “bullgar” dhe “bullgarët”.

“Unë jam për respektimin e marrëveshjeve, është rrugë e dyanshme. Unë jam për krijimin e miqësive me fqinjët, fqinjët janë fakt dhe ne nuk mund t’i shpëtojmë këtij fakti. Unë jam për ndërtimin e urave, por në të njëjtën kohë respektimin e njëri-tjetrit. Ne nuk mund të jemi fqinjë të mirë nëse nuk kemi respekt të ndërsjellë. Nuk është fqinjësi e mirë nëse njëra palë poshtërohet dhe pala tjetër gëzohet. Nuk është fqinjësi e mirë, është turp për njërën palë, e pala tjetër nuk e realizoi qëllimin e saj”, tha Mickoski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit