Mushkonjat në Shkup, ankesa për spërkatje të vonshme dhe rrezik për shëndetin publik

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.06.2024, 09:45

Vendi ynë është një “shtëpi” mushkonjash. Për momentin në vend llojet e mushkonjave janë në bazë të pozitës dhe kushteve të mjedisit. Autoritetet shëndetësore kërkojnë nga Komunat që tani të ndajnë më shumë mjete për spërkatje kundër mushkonjave. Mirëpo, këtë vit procesi i spërkatjes ka nisur një muaj më parë. E që për këtë shumë banorë të Shkupit ankohen për pickimin e mushkonjave dhe mendojnë se spërkatja është tepër vonë.

Arta nga Çairi i Shkupit për gazetën Koha deklaroi se si pasojë e spërkatjes së vonshme, mushkonjat nuk po i lënë të qetë dhe po i izolojnë qytetarët.

“Nuk kemi mundësi as ta hapim dritaren gjatë natës në këto temperatura ekstreme, mendoj që autoritetet duet ta kishin parashikuar këtë që nga fillimi i vitit, tani më është tepër vonë. Mund të na vijnë edhe shumë sëmundje si pasojë e papërgjegjësisë së autoriteteve përkatëse. Ne nuk dimë se as kujt ti drejtohemi dhe te kush ti bëjmë ankesat tona”, tha Arta Shaini.

Nga ana tjetër, ekspertët ngrenë alarmin se metoda e spërkatjes kundër mushkonjave në vendin tonë, është jo efikase, dhe se jo çdo komunë e zbaton atë rregullisht. Metoda e cila po zbatohet është spërkatja nga lartë përmes avionit, e cila sipas ekspertëve duhet të ndërrohet me metodën e spërkatjes nga toka.

Megjithatë, nga Qyteti i Shkupit thanë për gazetën KOHA se deri në këtë gjysmëvit, Shkupi deri më tani është spërkatur disa herë si nga ajri ashtu edhe nga toka.

“Deri tani kanë spërkatur disa herë në Shkup si në mënyrë tokësore ashtu edhe ajrore. Planifikojmë që në të ardhmen kur të jetë nevoja prapë të spërkasim vazhdimisht për ti mbrojtur qytetarët. Bëhet fjalë për më shumë se gjysmë milion qytetarë në Shkup dhe gjithnjë jemi të gatshëm kur të jetë nevoja për të ndihmuar dhe qytetarët të jenë të mbrojtur dhe të shëndetshëm”, theksuan nga Qyteti i Shkupit.

Ndërkaq, mushkonjat përveçse janë kryesisht të mërzitshme, të vogla dhe pothuajse të padukshme, ato janë ndoshta ndër insektet më të rrezikshme në planet për shkak të faktit se shkaktojnë miliona vdekje çdo vit. Shumica e specieve të mushkonjave janë zakonisht të padëmshme, por disa prej tyre, ato të rrezikshmet, janë insekte të vërtete gjakatare që kanë aftësinë për të transmetuar lehtësisht sëmundjet tek njerëzit. Ndër të tjera, disa nga sëmundjet më të rrezikshme që transmetohen nga mushkonjat përfshijnë ethet tropikale, infeksioni Zika, ethet e Nilit Perëndimor, malaria, e të tjera.

Në vendin tonë, këto sëmundje vërehen rrallë, por nëse shkoni në një udhëtim në zona me rrezik të lartë, është mirë të njihen nga afër dhe të ketë shumë kujdes, pra të shmangen pickimet e mushkonjave. Prezenca e madhe e mushkonjave në gjithë botën përkon me ngrohjen globale, urbanizmin, rritjen e popullsisë. Në Evropë jetojnë shtatë lloje mushkonjash, ndërsa në Maqedoni janë rreth pesë lloje të mushkonjave.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit