Allajbeu & Karathanos rropën mbi 200 MLN € koncesione, i japin rrogë 30 MLN Lekë/muaji “sekseres”

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.06.2024, 12:12

Vjedhjet që zyrtarët e lartë të shtetit bëjnë nëpërmjet tenderave me fondet publike janë të shumta, por për t’i kamufuluar këto vjedhje dhe shpëtuar hetimeve, ata punësojnë tek kompanitë “fituese” të afërmit e tyre.

Një rast i ngjashëm është ai i babait të Alqi Bllakos, i cili edhe pse ishte i punësuar tek inceneratorët, nuk iu shpëtoi dot hetimeve të SPAK.

Ndërkohë që një tjetër rast, më flagranti që dëshmon se si biznesmenë të ndryshëm kanë shpërblyer me miliona para të afërm të zyrtarëve të lartë shtetërore, pasi ata iu kanë firmosur tendera e koncesione me vlera miliona euro, është ai i Nazife Bellos.

Kjo e fundit është nëna e Shpresa Bellos, e cila ka mbajtur funksione të rëndësishme në Ministrinë e Shëndetësisë dhe i ka dhënë koncesionin 130 MLN € të Laboratorëve, Janis Karathanos, i cili dyshohet të jetë një ndër njerëzit e besuar të Klodian Allajbeut dhe përmes tij e Sokol Ramizit, është personi që qëndron pas dy koncesioneve, atë të Laboratorëve dhe Hemodializës me vlerë 80,3 MLN €.

Shpresa Bello

Përpos kësaj, Shpresa Bello duke mbajtur postin e Drejtoreshës së Farmaceutikës në Ministrinë e Shëndetësisë, dyshohet se ka favorizuar përmes të besuarve të saj, Klodian Allajbeun.

Mamaja e Shpresës, Nazifja është në prag pensioni… çuditërisht ajo ka patur një page 1 MLN Lekë në muaj nga kompania Pegasus, por papritur paga e saj ka shkuar 30 MLN Lekë në muaj.

SKEMA

Nazife Bello është ish-drejtuese në letra e kompanisë PEGASUS e cila ka si drejtues aktual oligarkun Janis Karathanos dhe është kompania fituese e koncesionit të Laboratorëve me vlerë 130 MLN Euro. Nazifja rezulton me pagë mujore 30 MLN Lekë në muaj si analiste menaxhimi në këtë kompani.

SKANDALI/ E ëma e ish-drejtoreshës së MSH paguhet 30 MLN nga koncesionari i laboratorëve

Nazifja, në këtë rast është “seksere” e lidhjeve shtetërore të vajzës së saj Shpresa Bellos si drejtoreshë e Farmaceutikës në Ministrinë e Shëndetësisë, dhe lidhjeve oligarkike me Allajbeun dhe Karathanon. Një pjesë e rrogës së saj në kompaninë e Karathanos (30 MLN LEKË) është dhënë si shpërblim për punën e të bijës që bëri që oligarku me fije greke të fitonte koncesionin 130 MLN €.

Janis Karathanos

Drejtoresha në shtet Shpresa, ka qenë pjesë e grupit të punës që vlerësoi dhënien e koncesionit të Laboratërëve për vetë kompaninë e nënës së saj që ia kanë kaluar Karathanosit.

Në kallëzimin e depozituar në SPAK, ndaj Klodian Allajbeut, ku të kallëzuar janë po ashtu Janis Karathano, si dhe zyrtarja Shpresa Bello, ish-ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe një numër i lartë zyrtarësh dhe ish-zyrtarësh, thuhet:

“Përmes këtij kamuflimi, dyshohet se Janis Karathano ka paguar një pjesë së tarifës së korrupsionit në këmbim të koncesionit të paligjshëm, I cili ka dëmtuar rëndë buxhetin e shtetit dhe ka përvetësuar paratë publike”.

Të njëjtën skemë ku familjarët përdoren për të fshehur “dhuratat” e fituesve të tenderave për ata që mundësuan që lekët e shqiptarëve të përfundojnë në shërbime mjekësore që nuk i marrin kurrë apo inceneratorë që nuk ekzistojnë, kanë përdorur edhe zyrtarë të tjerë të denoncuar edhe nga JOQ ALBANIA.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Denisi nga Durrësi
  I pari në listë është Denisi nga Durrësi, i cili shpëtoi nga mbytja një vajzë në qytetin bregdetar. Ai e pa atë teksa ishte futur në det dhe vrapoi menjëherë për ta shpëtuar. Në një intervistë për JOQ ai tregon se nuk u mendua dy herë pët t’u futur në det dhe për të nxjerrë vajzën nga uji.
  Djali nga Tirana
  I dyti në listë është djali nga Tirana, i cili pa një të moshuar në rrugë që po shiste perime dhe vendosi që t’ia blejë asaj të gjitha me qëllim që ajo të shkonte në shtëpi dhe të mos rrinte më në rrugë në ato kushte. Gjithashtu ai bëri thirrje që çdokush që mundet të ndihmojë të moshuarit që shesin në rrugë, duke blerë produktet e tyre.
  Petrit Alijaj
  I treti është Petrit Alijaj, shqiptari në New York i cili shpëtoi nga manjaku të dashurën e tij. Një burrë i çmendur, manjak, tentoi të digjte të dashurën e shqiptarit në një stacion treni, por Petriti u hodh mbi të dhe flaka u vu në rrobat e tij. Ai ka marrë djegie të mëdha në trup dhe ndodhet i shtruar në një nga spitalet në New York.
  I riu shkodran
  Në listë është edhe i riu shkodran, i cili bëri një gjest për t’u duartrokitur. Ai iu dërgoi ujë dhe kafe, efektivëve të policisë, që kishin disa orë në punë në mes të rrugës. Ndoshta një gjest i vogël, por që motivon shumë të tjerë të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Jurgen Çela
  I pari në listë është Jurgen Çela, i riu nga Fushë-Kruja, i cili aksidentoi rëndë një vajzë, në Rrugën e Durrësit, dhe më pas u zhduk duke e lënë atë në mes të rrugës, të plagosur. Ai u dorëzua më vonë dhe rezultoi se ishte në gjendje të dehur dhe ishte futur kundravajtje në rrugë. Sot, vajza e aksidentuar është në gjendje jo të mirë. Ajo është dërguar në Greqi për mjekim më të specializuar.
  Asgan Mërnica
  I dyti është Asgan Mërnica, 23-vjeçari nga Fieri, i cili vrau me armë zjarri një efektiv policie, Nevruz Cenaliajn. Mërnica e vrau efektivin, pas një debati mes të dyve, se kush do të kalojë i pari në një rrugë të ngushtë të fshatit. Pas dy ditësh, 23-vjeçari u vetëdorëzua, shumë i qetë, i qeshur dhe aspak i penduar për atë që kishte bërë.
  Erdgys Arrazi
  Në listë është edhe Erdgys Arrazi, bashkëshorti i Alma Arrazit, e cila u vetëhodh në lumin Buna bashkë me tre fëmijët e saj në gjende të rënduar psikologjike. Arrazi është në burg, pasi ndaj tij rëndon akuza, se e ka shtyrë bashkëshorten drejt vetëvrasjes. Prokuroria thotë se Arrazi e dhunonte bashkëshorten psikologjikisht dhe pas kësaj ajo ndërmori veprimin ekstrem.
  Djali dhunues
  I katërti në listë është djali që u filmua duke dhunuar nënën e tij të moshuar, duke e kapur prej flokësh dhe duke e goditur keq. JOQ Albania publikoi pamjet e dhunës dhe më pas policia kreu arrestimin e tij. Ai kishte vetëm pak ditë që kishte dalë nga qelia e burgut dhe ishte në arrest shtëpie. Dhuna e tij ndaj nënës ishte e përhershme.
  Eduart Danaj
  I pesti në listë është edhe Eduart Danaj, shqiptari, i cili masakroi me thikë për vdekje bashkëshorten e tij në Athinë. Ai mendonte se gruaja e tij e tradhëtonte dhe në gjendje të dehur e vrau atë në mes të rrugës. Eduarti e dhunonte gruan e tij vazhdimisht dhe ajo kishte marrë disa herë urdhër mbrojtje, por nuk ndihej e sigurt aspak.
  Vlonjati
  I gjashti në listë është vlonjati, i cili tmerroi në plazh turistet ruse. Ai i shante ato dhe u afrohej për t'i ngacmuar. Kur ato e refuzuan, vlonjati afroi çadrën ndaj tyre dhe i ofendonte sa të mundej.
  Babai dhunues
  Në listë është edhe babai që dhunonte djalin e tij të mitur në Vlorë. Ai shfaqej teksa i gjuante pa pushim në kokë dhe e shante si të mundej. Videoja u publikua nga JOQ dhe mori shumë komente.
  Adoleshentët
  Adoleshentët që dhunuan burrin me probleme të shëndetit mendor. Ata e ngacmonin në rrugë dhe e goditën, ndërsa ai përpiqej të mbrohej. Pamjet i shpërndanë në rrjetet sociale.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit