9-vjeçarja Lea ka nevojë për ndihmë! Në Shtator u diagnostikua me tumor të trurit të fazës 3

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 20.11.2023, 12:54

Një apel për ndihmë ka mbërritur së fundmi në redaksinë tonë.

Lea, një vajzë 9-vjeçare, që shkon në klasën e katërt, ka nevojë për ndihmën e shqiptarëve pasi më 3 Shtator është diagnostikuar me tumor të trurit të Fazës 3.

Vogëlushja i është nënshtruar një operacioni në tru dhe mjekët në Tiranë kanë arritur t'i heqin një pjesë të tumorit. Por ajo kërkon operacione dhe trajtime shtesë. Një prej këtyre trajtimeve është Biopsia Molekulare, e cila nuk mund të kryhet në Shqipëri.

Për këtë arsye familjarët po përpiqen të gjejnë një laborator diku në Evropë ose Amerikën e Veriut ku mund të bëjnë testin në mënyrë të shpejtë. Por përveç gjetjes së laboratorit, kostot janë të shumta pasi testimi kushton rreth 20,000 dollarë dhe trajtimi të paktën 100,000 dollarë.

Por duke qenë se këto shpenzime sa vijnë e shtohen dhe janë të shumta për familjarët e saj, ata kërkojnë ndihmë nga shqiptarët. Që Lea të marrë trajtimin e nevojshëm në kohë, asaj i duhet ndihma e të gjithëve pasi çdo kontribut do jetë i vlefshëm.

Ky është linku i GoFundMe ku mund të kontribuoni.

Apeli për ndihmë:

Përshëndetje, emri im është Julia Micaj. Kjo faqe GoFund me është për mbesën time të vogël, Lea 9-vjeçare, e cila u diagnostikua me tumor të trurit të Fazës 3, 9 nëntor 2023 në Tiranë, Shqipëri. Lea është në klasën e 4, ajo është e ëmbël, qesharake, energjike dhe plot jetë. I pëlqen të luajë piano dhe t'i lexojë vëllait të saj të vogël Gjonit. Ajo është plot ambicie, optimiste dhe e etur për ta luftuar këtë. Lea u shtrua shpejt në spitalin e Tiranës, Shqipëri dhe iu nënshtrua një operacioni në tru të nesërmen. Edhe pse mjekët ishin në gjendje të hiqnin një pjesë të tumorit, ajo kërkon operacione dhe trajtime shtesë. Kanë kaluar 7 ditë nga operacioni i saj i parë dhe tani ajo ka nevojë për një Biopsi Molekulare, për të cilën nuk ekziston një strukturë testimi në Shqipëri.

Familja po përpiqet të gjejë një laborator diku në Evropë ose Amerikën e Veriut që është në gjendje të bëjë testin për një joqytetar në një njoftim kaq të shkurtër. Përveç gjetjes së objektit të përshtatshëm laboratorik, kostot janë shumë, në 20,000 dollarë për Testimin e Biomakerit Molekular të Trurit dhe të paktën 100,000 dollarë për trajtimin.

Familja duhet të fluturojë me Lean jashtë shtetit për në Evropë ose Amerikën e Veriut sa më shpejt që të përfundojë testin e nevojshëm për një diagnozë dhe trajtim të plotë. Shpenzimet po shtohen shpejt dhe ne kemi nevojë për ndihmën tuaj për të siguruar që Lea të marrë trajtimin e nevojshëm. Çdo $ ka rëndësi!! Familja do t'ju ishte përgjithmonë mirënjohëse për shpëtimin e vajzës së tyre të vogël dhe për të ndihmuar që Lea të ketë çdo mundësi për ta kapërcyer këtë. Faleminderit që e lexuat këtë, dhe ju lutemi keni Lean në lutjet tuaja!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Zotëria nga Tirana
  I pari në listë është zotëria nga Tirana, i cili kurrsesi nuk donte që vajza e mitur të lagte këmbët nga rrugët e përmbytura të Tiranës. Ai e mori në shpinë dhe bashkë me të kaloi rrugën e përmbytur. Në gjithë atë kaos që përfshiu Tiranën, fotoja e këtij zotërie, që nuk dihet se cili është, babai apo gjyshi, me vajzën në shpinë mori komente pozitive dhe u cilësua heroi i vajzës në atë moment.
  I riu fisnik
  I dyti në listë është i riu fisnik, i cili ishte prezent në momentin kur një i moshuar u aksidentua me biçikletë. Ai nuk qëndroi indiferent dhe të vazhdonte rrugën, por u kujdes për të moshuarin e lënduar derisa mbërriti ambulanca. Madje ishte vetë ai që e njoftoi ambulancën.
  Grupi i shokëve
  I treti është i riu nga Tirana, bashkë me miqtë e tij, të cilët ndihmuan me aparat oksigjeni të moshuarën në Durrës. Ndër të tjera, ata blenë ushqime dhe dhuruan disa para për atë familje në nevojë. Gjesti fisnik i këtyre djemve ka marrë shumë komente pozitive.
  Burri nga Tirana
  I katërti është burri nga Tirana, i cili në kohën kur Tirana ishte e përmbytur dhe pothuajse asnjë rrugë e pakalueshme, ai u angazhua personalisht për të krijuar mundësi kalimtarëve që të kalonin nga një anë e rrugës në tjetrën. Videoja e tij mori shumë komente pozitive dhe u duartrokit nga të gjithë qytetarët.
  Shqiptarët në Angli
  Në listë janë edhe shqiptarët në Angli, të cilët nuk heshtën përballë një padrejtësie që iu bë një bashkëkombësi të tyre. Ata protestuan pas vdekjes së Alfredit, i cili i dha fund jetës në kampin e refugjatëve në Angli, për shkak të kushteve të mjerueshme në kamp. Ata u përplasën edhe me policinë angleze.
  Punonjësja e policisë
  E gjashta në listë është punonjësja e policisë, i cili në motin e keq që përfshiu vendin, ajo u pa teksa shtynte makinat e ngecura në borë. Përveç ndihmës së saj në menaxhimin e situatës ajo dha edhe ndihmë fizike. Videoja e saj ka marrë shumë reagime pozitive.
  Djemtë e aplikacionit Catia.app
  Të shtatët në listë janë djemtë e aplikacionit Catia.app, të cilët sapo dëgjuan thirrjen e të moshuarës që jetonte vetëm dhe në kushte të mjerueshme në një fshat të Dibrës reaguan menjëherë. Ata i dërguan nënë Shahes ndihma të shumta, ushqime dhe veshmbathje. Veprimi i tyre është duartrokitur nga shumë njerëz dhe ata u kthyen në heronj të nënës që nuk kishte jetuar një ditë të lumtur.
  Erzen Zyberaj
  I teti në listë është Erzen Zyberaj, atleti i cili u nis nga Prishtina për në Tiranë, në këmbë, si një mesazh bashkimi për festën e 28 Nëntorit. Atleti tha se ky ishte një amanet i babait të tij dhe arriti që t'ia mbajë. Zyberaj u prit nga shesh nga shumë shqiptarë që përveçse e duartrokitën edhe e përqafuan për mesazhin që dha.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Gera Kulla
  E para në listë është gruaja që jeton në zonën e "Myslym Shyrit", e cila u filmua në ashensor, teksa dhunonte qenin e saj. Gera Kulla, në videon e publikuar nga JOQ, e shkelmon qenin që mban në shtëpi disa herë rresht brenda në ashensor. Në rrjetet sociale, Kulla shtirej si një njeri që i donte kafshët.
  Jorgaq Thëngjilli
  I dyti është i riu Jorgaq Thëngjilli, i cili shkaktoi aksidentin e rëndë pranë Kryeministrisë. Ai po ecte me shpejtësi, në mes të Tiranës, duke dalë nga rruga dhe duke përfunduar në trotuar. I riu me “Benz” përplasi në trotuar, një çift, te cilët po kalonin.
  Majlinda Dehima
  E treta në listë është Majlinda Dehima, edukatorja që dhunoi në kopështin privat një 2-vjeçare, duke i lënduar edhe këmbën. Edukatorja është arrestuar, pasi akuzohet për keqtrajtim ndaj të miturve.
  Eglantina Isufi
  E katërta në listë është nëna që braktisi foshnjën në bodrumin e një pallati në Yzberisht. Eglantina Isufi la foshnjën e porsalindur në bodrum dhe u largua. Fatkeqësisht foshnja nuk ia doli dot, ndërsa 30-vjeçarja u arrestua.
  Nëna nga Saranda
  E pesta është nëna nga Saranda, e cila prostituuonte vajzën e saj të mitur. E ëma e të miturës binte dakord që vajza e saj të kryente mardhënie seksuale në këmbim të parave.
  Ervin Manushi
  Ervin Manushi, vëllai i moderatorit Edi Manushi, pavarësisht se ka fitime miliona lekë në muaj në bizneset e tij i lë punonjësit pa paguar. Pronari i Nazar në Palasë, Yamatos, Restorant Ullirit, dhe Nona në ish-Bllok ka muaj të tërë që ka lënë pa rroga të punësuarit e tij. Ata kanë denoncuar pronarin e tyre me ndikim të fortë në politikë e media se kanë ende pa marrë rrogat tek Nazar që prej muajve të sezonit veror.
  Shitësja në Fier
  E shtata është shitësja në Fier, e cila me vetëdije të plotë u jepte cigare të miturve në dyqanin e saj. Për më tepër, edhe ua ndizte vetë. Shitësja u kap nga disa të rinj, të cilët të shqetësuar denoncuan rastin pranë JOQ-së.
  Faturino manjak
  I teti në listë është faturino manjak. E kemi fjalën për faturinon e linjës së Kopështit Zoologjik, i cili masturbohej para një vajze brenda urbanit. Vajza e filmoi faturion dhe e dërgoi videon pranë JOQ-së. Policia nuk mori masa ndaj tij, por kompania po. Mësohet se ai është shkarkuar nga puna.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit