Deponitë, problem i përmendur në raportin e KE-së

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 20.11.2023, 09:19

Komisioni Evropian në rekomandimin e fundit në pjesën për menaxhim me mbeturinat, ka theksuar rëndësinë e fokusimit të vendit, në trajtimin e deponive rajonale, dhe luftës për ajër të pastër.

Sipas raportit të KE-së, Maqedonia, nuk ka përparim në drejtim të zgjidhjes së problemit me deponitë rajonale. Ky problem më i theksuar ka qenë në rajonin e Pollogut. Përkundër vërejtjeve, në Pollog vazhdojnë të përhapen deponitë rajonale, sidomos në komunat rurale. Krerët e komunave arsyetohen se nuk kanë mjete për largimin e tyre, ndërsa Qeveria, gjithnjë tregohet e shurdhër kundrejt kërkesave të komunave rurale.

“Ne parimisht kemi të bëjmë me dy probleme kryesore për çka kërkojmë zgjidhje imediate sepse e dimë se mundësitë tona financiare janë të kufizuara dhe kemi kërkuar vazhdimisht nga Qeveria që të sanojmë këtë sasi të mbeturinave. Sasia e parë ka të bëj me mbetjet e amvisërisë që është dhënë me koncesion dhe e dyta që na brengos e që kërkojmë zgjidhje me çdo operator të mundshëm, por në takimin e fundit që e patëm në Qeveri ishte problem bartja e tyre, sepse duhet të shkojnë gjitha në rusino dhe duke ditur largësinë, rrit shpenzimet e kostos për largimin e tyre. Por deri në këto momente ka mbetur diçka e parealizuar dhe kjo na mbetet për tu zgjidhur në një kohë tjetër,” tha Nuhi Neziri kryetar i komunës së Tearcës.

“Fatkeqësisht është një deponi që unë e gjeta aty dhe atë hapin e madh që bëmë ishte të ndalojmë hedhjen e mëtejshme të mbetjeve. Komuna ka bë këtë hap pozitiv që nuk ka ndodh më herët. Ne ka dy vite e gjysmë që punojmë në këtë drejtim dhe shkojmë në fazën tjetër për ta heq nga aty. Por krejt varet nga destinimi i mjete dhe s’mund të jap përgjigje për datë apo muaj por do e dislokojmë këtë deponi,” deklaroi Blerim Sejdiu, kryetar i komunës së Zhelinës.

Brukseli kërkon gjithashtu shtimin e kapaciteteve administrative dhe të inspektorateve komunale, në drejtim të luftës kundër ndotjes, me theks të veçantë ndotjen industriale.

“E kemi të qartë kërkesën e KE dhe jemi duke punuar në drejtim të përforcimit të kapacitetit të inspektoratit komunal por gjithsesi se hasim në pengesa. Kreu i komunës ka mundur të angazhoj inspektor në bazë të planit por, tani kjo gjë s`është e mundur shkaku i ndikimit të nivelit qendror, por edhe përkundër këtyre pengesave komuna do gjej mënyrën e veprimit në terren me qëllim mbrojtjen e ambientit jetësor,” u shpreh Besarta Dauti Ramadani zëdhënëse e komunës së Tetovës. Deponitë ilegale, nuk kanë të ndalur së përhapuri edhe përgjatë Parkut Kombëtar “Mali Sharr”. Drejtori i Parkut Ibrahim Dehari thotë se, ndotja që i bëhet Sharrit me hedhjen e mbeturinave përgjatë malit, është enorme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Zotëria nga Tirana
  I pari në listë është zotëria nga Tirana, i cili kurrsesi nuk donte që vajza e mitur të lagte këmbët nga rrugët e përmbytura të Tiranës. Ai e mori në shpinë dhe bashkë me të kaloi rrugën e përmbytur. Në gjithë atë kaos që përfshiu Tiranën, fotoja e këtij zotërie, që nuk dihet se cili është, babai apo gjyshi, me vajzën në shpinë mori komente pozitive dhe u cilësua heroi i vajzës në atë moment.
  I riu fisnik
  I dyti në listë është i riu fisnik, i cili ishte prezent në momentin kur një i moshuar u aksidentua me biçikletë. Ai nuk qëndroi indiferent dhe të vazhdonte rrugën, por u kujdes për të moshuarin e lënduar derisa mbërriti ambulanca. Madje ishte vetë ai që e njoftoi ambulancën.
  Grupi i shokëve
  I treti është i riu nga Tirana, bashkë me miqtë e tij, të cilët ndihmuan me aparat oksigjeni të moshuarën në Durrës. Ndër të tjera, ata blenë ushqime dhe dhuruan disa para për atë familje në nevojë. Gjesti fisnik i këtyre djemve ka marrë shumë komente pozitive.
  Burri nga Tirana
  I katërti është burri nga Tirana, i cili në kohën kur Tirana ishte e përmbytur dhe pothuajse asnjë rrugë e pakalueshme, ai u angazhua personalisht për të krijuar mundësi kalimtarëve që të kalonin nga një anë e rrugës në tjetrën. Videoja e tij mori shumë komente pozitive dhe u duartrokit nga të gjithë qytetarët.
  Shqiptarët në Angli
  Në listë janë edhe shqiptarët në Angli, të cilët nuk heshtën përballë një padrejtësie që iu bë një bashkëkombësi të tyre. Ata protestuan pas vdekjes së Alfredit, i cili i dha fund jetës në kampin e refugjatëve në Angli, për shkak të kushteve të mjerueshme në kamp. Ata u përplasën edhe me policinë angleze.
  Punonjësja e policisë
  E gjashta në listë është punonjësja e policisë, i cili në motin e keq që përfshiu vendin, ajo u pa teksa shtynte makinat e ngecura në borë. Përveç ndihmës së saj në menaxhimin e situatës ajo dha edhe ndihmë fizike. Videoja e saj ka marrë shumë reagime pozitive.
  Djemtë e aplikacionit Catia.app
  Të shtatët në listë janë djemtë e aplikacionit Catia.app, të cilët sapo dëgjuan thirrjen e të moshuarës që jetonte vetëm dhe në kushte të mjerueshme në një fshat të Dibrës reaguan menjëherë. Ata i dërguan nënë Shahes ndihma të shumta, ushqime dhe veshmbathje. Veprimi i tyre është duartrokitur nga shumë njerëz dhe ata u kthyen në heronj të nënës që nuk kishte jetuar një ditë të lumtur.
  Erzen Zyberaj
  I teti në listë është Erzen Zyberaj, atleti i cili u nis nga Prishtina për në Tiranë, në këmbë, si një mesazh bashkimi për festën e 28 Nëntorit. Atleti tha se ky ishte një amanet i babait të tij dhe arriti që t'ia mbajë. Zyberaj u prit nga shesh nga shumë shqiptarë që përveçse e duartrokitën edhe e përqafuan për mesazhin që dha.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Gera Kulla
  E para në listë është gruaja që jeton në zonën e "Myslym Shyrit", e cila u filmua në ashensor, teksa dhunonte qenin e saj. Gera Kulla, në videon e publikuar nga JOQ, e shkelmon qenin që mban në shtëpi disa herë rresht brenda në ashensor. Në rrjetet sociale, Kulla shtirej si një njeri që i donte kafshët.
  Jorgaq Thëngjilli
  I dyti është i riu Jorgaq Thëngjilli, i cili shkaktoi aksidentin e rëndë pranë Kryeministrisë. Ai po ecte me shpejtësi, në mes të Tiranës, duke dalë nga rruga dhe duke përfunduar në trotuar. I riu me “Benz” përplasi në trotuar, një çift, te cilët po kalonin.
  Majlinda Dehima
  E treta në listë është Majlinda Dehima, edukatorja që dhunoi në kopështin privat një 2-vjeçare, duke i lënduar edhe këmbën. Edukatorja është arrestuar, pasi akuzohet për keqtrajtim ndaj të miturve.
  Eglantina Isufi
  E katërta në listë është nëna që braktisi foshnjën në bodrumin e një pallati në Yzberisht. Eglantina Isufi la foshnjën e porsalindur në bodrum dhe u largua. Fatkeqësisht foshnja nuk ia doli dot, ndërsa 30-vjeçarja u arrestua.
  Nëna nga Saranda
  E pesta është nëna nga Saranda, e cila prostituuonte vajzën e saj të mitur. E ëma e të miturës binte dakord që vajza e saj të kryente mardhënie seksuale në këmbim të parave.
  Ervin Manushi
  Ervin Manushi, vëllai i moderatorit Edi Manushi, pavarësisht se ka fitime miliona lekë në muaj në bizneset e tij i lë punonjësit pa paguar. Pronari i Nazar në Palasë, Yamatos, Restorant Ullirit, dhe Nona në ish-Bllok ka muaj të tërë që ka lënë pa rroga të punësuarit e tij. Ata kanë denoncuar pronarin e tyre me ndikim të fortë në politikë e media se kanë ende pa marrë rrogat tek Nazar që prej muajve të sezonit veror.
  Shitësja në Fier
  E shtata është shitësja në Fier, e cila me vetëdije të plotë u jepte cigare të miturve në dyqanin e saj. Për më tepër, edhe ua ndizte vetë. Shitësja u kap nga disa të rinj, të cilët të shqetësuar denoncuan rastin pranë JOQ-së.
  Faturino manjak
  I teti në listë është faturino manjak. E kemi fjalën për faturinon e linjës së Kopështit Zoologjik, i cili masturbohej para një vajze brenda urbanit. Vajza e filmoi faturion dhe e dërgoi videon pranë JOQ-së. Policia nuk mori masa ndaj tij, por kompania po. Mësohet se ai është shkarkuar nga puna.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit