Shqiptarët do japin nga xhepi 810 MILION € për oligarkët e Rilindjes

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 20.11.2023, 08:42

Buxheti i shtetit gjatë periudhës 2017-2024, ka paguar dhe pritet të paguajë me paratë e taksapaguesve shqiptarë rreth 86 miliardë lekë (810 milionë euro) për 12 kontrata koncesionare që qeveria u ka dhënë oligarkëve të saj.

Të dhënat zyrtare tregojnë se pjesa më e madhe e kësaj shume, rreth 31 miliardë lekë (290 milionë euro), ose 36% e totalit ka shkuar dhe pritet të shkojë për katër koncesionet e shëndetësisë (sterilizimi, check up, laboratori, dializa).

Ndërkohë që rreth 28 miliardë lekë (206 milionë euro) janë për projektet e infrastrukturës (Rruga e Arbrit, mirëmbajtja e Orikum-Dukat, ndërtimi i shkollave në Tiranë etj).

Ndërsa rreth 14 miliardë lekë (135 milionë euro), ose gati 17% e totalit janë të destinuara për inceneratorët e Fierit, Elbasanit e Tiranës. Skanimi arrin për periudhën në fjalë 12.6 miliardë lekë (119 milionë euro), ose 14.6% e totalit.

Pjesën më të madhe të buxhetit e zë rruga e Arbrit, me 19.3 miliardë lekë për periudhën 2017-2024 e ndërtuar nga Rrok Gjoka.

Më pas renditet Inceneratori i Tiranës (7.9 miliardë lekë) dhënë Klodian Zotos dhe Mirel Mërtirit shtuar këtu edhe Inceneratorin e Fierit (4 miliardë lekë) dhe Inceneratorin e Elbasanit (2.4 miliardë lekë) në total 14.3 Miliard lekë.

Pas tij vjen projekti i sterilizimit, me rreth 13 miliardë lekë dhënë Sani Service të Ilir Rrapajt.

Ndiqet nga koncesioni i Skanimit për 12.6 miliardë lekë dhënë kompanisë S2 të Olti Peçinit.

Në radhë Koncesioni i Laboratorëve dhënë kompanisë Pegasus të Janis Karathanos (6.4 miliardë lekë);

Dializa (6 miliardë lekë) dhënë Spitalit Amerikan të Klodian Allajbeut.

Koncesioni i Check Up (5.8 miliardë lekë) dhënë Vilma Nushit.

Rruga Orikum-Dukat (2.1 miliardë lekë) ndërtuar nga kompania Gjikuria, Milo dhe Florenc Gjikuria.

Por pavarësisht kundërshtimeve nga institucionet financiare ndërkombëtare për një analizë të kostove dhe përfitimeve, sot kjo analizë mungon dhe shumë prej projekteve janë nën hetim nga SPAK.

Kështu nga 12 koncesione që janë gjithsej, SPAK ka nisur hetimet për tre inceneratorët, checkup dhe sterilizimi pas akuzave për korrupsion, shpërdorim detyre e deri te pastrim parash, ndërsa ka nisur hetimi dhe për koncesionin e laboratorëve.

Shuma totale e dhënë dhe që pritet të jepet nga buxheti për këto gjashtë koncesione për periudhën 2017-2024 është rreth 40 miliardë lekë (rreth 380 milionë euro), që përbën 46% të pagesave totale që janë bërë nga buxheti për të gjitha koncesionet!!

Në projektbuxhetin e vitit 2024 parashikohet që pagesat për koncesionet të arrijnë 14.3 miliardë lekë, niveli më i lartë i regjistruar ndonjëherë dhe me rritje prej 9.3% në krahasim me pritshmërinë e 2023-it.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Zotëria nga Tirana
  I pari në listë është zotëria nga Tirana, i cili kurrsesi nuk donte që vajza e mitur të lagte këmbët nga rrugët e përmbytura të Tiranës. Ai e mori në shpinë dhe bashkë me të kaloi rrugën e përmbytur. Në gjithë atë kaos që përfshiu Tiranën, fotoja e këtij zotërie, që nuk dihet se cili është, babai apo gjyshi, me vajzën në shpinë mori komente pozitive dhe u cilësua heroi i vajzës në atë moment.
  I riu fisnik
  I dyti në listë është i riu fisnik, i cili ishte prezent në momentin kur një i moshuar u aksidentua me biçikletë. Ai nuk qëndroi indiferent dhe të vazhdonte rrugën, por u kujdes për të moshuarin e lënduar derisa mbërriti ambulanca. Madje ishte vetë ai që e njoftoi ambulancën.
  Grupi i shokëve
  I treti është i riu nga Tirana, bashkë me miqtë e tij, të cilët ndihmuan me aparat oksigjeni të moshuarën në Durrës. Ndër të tjera, ata blenë ushqime dhe dhuruan disa para për atë familje në nevojë. Gjesti fisnik i këtyre djemve ka marrë shumë komente pozitive.
  Burri nga Tirana
  I katërti është burri nga Tirana, i cili në kohën kur Tirana ishte e përmbytur dhe pothuajse asnjë rrugë e pakalueshme, ai u angazhua personalisht për të krijuar mundësi kalimtarëve që të kalonin nga një anë e rrugës në tjetrën. Videoja e tij mori shumë komente pozitive dhe u duartrokit nga të gjithë qytetarët.
  Shqiptarët në Angli
  Në listë janë edhe shqiptarët në Angli, të cilët nuk heshtën përballë një padrejtësie që iu bë një bashkëkombësi të tyre. Ata protestuan pas vdekjes së Alfredit, i cili i dha fund jetës në kampin e refugjatëve në Angli, për shkak të kushteve të mjerueshme në kamp. Ata u përplasën edhe me policinë angleze.
  Punonjësja e policisë
  E gjashta në listë është punonjësja e policisë, i cili në motin e keq që përfshiu vendin, ajo u pa teksa shtynte makinat e ngecura në borë. Përveç ndihmës së saj në menaxhimin e situatës ajo dha edhe ndihmë fizike. Videoja e saj ka marrë shumë reagime pozitive.
  Djemtë e aplikacionit Catia.app
  Të shtatët në listë janë djemtë e aplikacionit Catia.app, të cilët sapo dëgjuan thirrjen e të moshuarës që jetonte vetëm dhe në kushte të mjerueshme në një fshat të Dibrës reaguan menjëherë. Ata i dërguan nënë Shahes ndihma të shumta, ushqime dhe veshmbathje. Veprimi i tyre është duartrokitur nga shumë njerëz dhe ata u kthyen në heronj të nënës që nuk kishte jetuar një ditë të lumtur.
  Erzen Zyberaj
  I teti në listë është Erzen Zyberaj, atleti i cili u nis nga Prishtina për në Tiranë, në këmbë, si një mesazh bashkimi për festën e 28 Nëntorit. Atleti tha se ky ishte një amanet i babait të tij dhe arriti që t'ia mbajë. Zyberaj u prit nga shesh nga shumë shqiptarë që përveçse e duartrokitën edhe e përqafuan për mesazhin që dha.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Gera Kulla
  E para në listë është gruaja që jeton në zonën e "Myslym Shyrit", e cila u filmua në ashensor, teksa dhunonte qenin e saj. Gera Kulla, në videon e publikuar nga JOQ, e shkelmon qenin që mban në shtëpi disa herë rresht brenda në ashensor. Në rrjetet sociale, Kulla shtirej si një njeri që i donte kafshët.
  Jorgaq Thëngjilli
  I dyti është i riu Jorgaq Thëngjilli, i cili shkaktoi aksidentin e rëndë pranë Kryeministrisë. Ai po ecte me shpejtësi, në mes të Tiranës, duke dalë nga rruga dhe duke përfunduar në trotuar. I riu me “Benz” përplasi në trotuar, një çift, te cilët po kalonin.
  Majlinda Dehima
  E treta në listë është Majlinda Dehima, edukatorja që dhunoi në kopështin privat një 2-vjeçare, duke i lënduar edhe këmbën. Edukatorja është arrestuar, pasi akuzohet për keqtrajtim ndaj të miturve.
  Eglantina Isufi
  E katërta në listë është nëna që braktisi foshnjën në bodrumin e një pallati në Yzberisht. Eglantina Isufi la foshnjën e porsalindur në bodrum dhe u largua. Fatkeqësisht foshnja nuk ia doli dot, ndërsa 30-vjeçarja u arrestua.
  Nëna nga Saranda
  E pesta është nëna nga Saranda, e cila prostituuonte vajzën e saj të mitur. E ëma e të miturës binte dakord që vajza e saj të kryente mardhënie seksuale në këmbim të parave.
  Ervin Manushi
  Ervin Manushi, vëllai i moderatorit Edi Manushi, pavarësisht se ka fitime miliona lekë në muaj në bizneset e tij i lë punonjësit pa paguar. Pronari i Nazar në Palasë, Yamatos, Restorant Ullirit, dhe Nona në ish-Bllok ka muaj të tërë që ka lënë pa rroga të punësuarit e tij. Ata kanë denoncuar pronarin e tyre me ndikim të fortë në politikë e media se kanë ende pa marrë rrogat tek Nazar që prej muajve të sezonit veror.
  Shitësja në Fier
  E shtata është shitësja në Fier, e cila me vetëdije të plotë u jepte cigare të miturve në dyqanin e saj. Për më tepër, edhe ua ndizte vetë. Shitësja u kap nga disa të rinj, të cilët të shqetësuar denoncuan rastin pranë JOQ-së.
  Faturino manjak
  I teti në listë është faturino manjak. E kemi fjalën për faturinon e linjës së Kopështit Zoologjik, i cili masturbohej para një vajze brenda urbanit. Vajza e filmoi faturion dhe e dërgoi videon pranë JOQ-së. Policia nuk mori masa ndaj tij, por kompania po. Mësohet se ai është shkarkuar nga puna.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit